16f877 ile GLCD kullanımı (MicroC, CCS)

Başlatan elfvos, 12 Kasım 2006, 17:04:18

elfvos

73 model bir vosvos kullanıyorum, TTL entegreleriyle kurduğum kartılı ve tuş takımıyla şifre girilen sistemle kontak açıp marş basan bir sistemim var ancak artık PİC'e terfi edip LCD ekrandan bazı verileri izleyebilmek istiyorum.
16f877 ve Winstar'ın WG240x128 LCD (t6963 ile sürülüyor) kullanarak şifre girilerek (şifre bilgisini dahili epromda saklayacak) kontağı açıp marş basan ve ekranda saat, tarih, sıcaklık, gerilim verilerini gösteren bir sistem tasarladım. Akış şemasını ve devre şemasını hazırladım, sıra programı yazmaya geldi, C dilini biliyorum, ancak yeterli örnek ve kaynak bulamadığım için işe nereden başlayacağımı hangi derleyiciyi kullanacağımı kestiremiyorum. MicroC ve CCS derleyicilerini netten indirdim. Altaş Yayıncılığın "Pic Programlama Teknikleri ve 16F877A" kitabından 16f877 hakkında epey fikir edindim, kitapta MicroC uygulamaları da var ancak ISISte uygulamak için programı derlediğimde kütüphaneleri tanıtamıyorum, sanırım indirdiğim derleyici demo versiyonu ve gerekli kütüphaneler bulunmuyor. Ekrana tek bir nokta gönderebilsem gerisi gelecek ama ISIS te bile henüz oluşturamadım. Özellikle örnek program desteği olmak üzere fikirlerinizi ve yardımınızı esirgemezseniz sevinirim.
İyi çalışmalar.
Emir BurakYILDIZ  
eburakyildiz@msn.com
0505.6450932

teknikelektronikci

forumda daha önce glcd yi anlatan bir video linki verilmisti onu bulabilirsenz cok iyi olur hatta buraya tekrar koyarsaniz sevinirim
ayrica glcd icin proton a bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ipcommander

Hocam bitince projenin goruntusunu bizler le de paylaşırsan seviniriz ;-)

Başka WV hastalari da olabilir.

nthere

Ben şematiği merak ediyorum.
Geri kalan her şey için CCS C İle PIC Programlama Altaş Yayıncılık Serdar Çiçek

private_korsan

anlattığınız uygulamanın hemen hemen aynısını bende yaptım ayrıca ekranda benzin ve gaz göstergeleride koymuştum ama ben pic basic ile yapmıştım henüz c bilmiyorum  ama c bilen arkadaşların yardımcı olacağına eminim

tazmania

yazdığınız kütüphaneyi include dizinin içerisine kopyaladınız demi

cetinkaya

mcn

Alıntı yapılan: private_korsan - 02 Aralık 2010, 13:07:06
anlattığınız uygulamanın hemen hemen aynısını bende yaptım ayrıca ekranda benzin ve gaz göstergeleride koymuştum ama ben pic basic ile yapmıştım henüz c bilmiyorum  ama c bilen arkadaşların yardımcı olacağına eminim

Hocam benzin ve gaz seviyesi bilgilerini nasıl alıyordunuz?
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...