JBL 300w Class-D Power Amp

Başlatan gevv, 15 Kasım 2006, 17:16:58

gevv

z

Bir zamanlar harici radyo yada teyp vs çıkışındaki sesi yükseltemek amacıyla 30W amplfikatör yapıp amplifikatörü hoparlör kabini içine yukarıdaki cihazda olduğu gibi yerleştirmiştim.

Ancak sesi biraz açınca devredeki kondansatörler sarsıntıdan etkilenip kapasitif mikrofon gibi davranarak sistemim hızla osilasyona geçmesine sebep oluyordu. (Mikrofon ve hoparlörün birbirini görmesi durumunda çıkan cırtlak ses).

Esnek yapıştırıcıyla (Derby) kapasiteleri karta yapıştırdığımda sesi sadece biraz daha fazla açabilmiş ancak sorundan kurtulamamıştım. Kartın görüntüsü de yapıştırıcıdan dolayı iğrenç olmuştu.

Bu denli güçlü sistemlerde aynı olayın yaşanmaması için ne yapıyorlar?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gevv

benim  gordugum  soyle  kaba  parcalarda  yapıstırıcı+  devreyi tamamen kapatan plastık bi kasa

z

Şimdi biraz daha düşündüm de, o zamanlar atıyorum satıcıya 5 tane 10n, 2 tane 100n, 4 tane 470p ver gibi bir şey demişimdir. Adam da elinde ne varsa onu vermiştir. Sonuçta 10 nano 10 nanodur mantığıyla bende karta lehimlemişimdir.

Halbuki sarsıntılı ortamlarda çalışacak uygulamalar için özel tip kapasiteler  olabilir. Ne bileyim belki bu uygulamada polyester tip kapasiteler seramikten daha iyidir yada tersi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

timpati

"akustik geribesleme" olayının önüne geçmenin en etkili yolu, mikrofondan alınan ses sinyalinin biraz gecikmeyle kuvvetlendiriciye verilmesi... bu konuda ampli devresi üzerinde şimdilerde neler yaptıklarını bilemem.
why mr. anderson, why ?

gevv

kusura bakmayım bunalmıs usta  ben  olayı yalnıs anlamısım:) ilk cevabım kayda alınmasın:)

kondansatar olatında benim gordugum sabit kondansatorlerde (kalite cihazlarda)  yesil veya kırmızı kondan satorler sanırım seramik deniyo

p_rof

eski günlerime döndüm mdf sunta al kestir,hoparlör al,montaj yap,amfilikatör yap ne heves ve zahmetti.tadı bir başkaydı emeğin.şimdi bu arada onları hatırladım hımm.devresi güzel ve tümleşik zaten abartısız bir marka değilmi?
FEDAKARLIK OLMAZSA ZAFER'DE OLMAZ (soundimpacttechnology@windowslive.com)