PTC 0-10V Dönüştürücü

Başlatan efe1409, 23 Kasım 2006, 15:02:03

efe1409

PTC 0-10V Dönüştürücü arıyorum nasıl bulabilirim.Chiller sistemlerinde genellikle bu sensörler kullanılıyor,özellikle PTC olmasının ne gibi bir özelliği var bilen arkadaş varmı acaba.
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal

timpati

hangi sıcaklık aralığı (veya hangi direnç değeri) için 0-10V çıkacağını söylersen yapabiliriz.
why mr. anderson, why ?

tnen

http://rapidshare.com/files/4518436/pt100.rar
hocam buraya bi pt100 cevirici upload ettim. Fakat cıkış 0-5V arası kazancla oynayarak 0-10V yapabilirsin. Birde tabiki besleme gerilimini arttırman gerekir. PT100 u girişteki klemensin 1-2 ve 3-4 kısadevre ederek bu iki grup arasına bağla mesafe uzak ise yani hat direncide girerse devreye 3 yada 4 uçlu PT100 kullan ve bağlantını da buna uygun gerçekleştir. Bu devre konusunda bi şüphen olmasın şu anda çalıştığım yerde farklı birçok cihaz için kullanılıyor. Bi sorun olursa yardımcı olmaya çalışırım. Biz bunu 5V yapmamızın sebebi çıkışa pic bağlayarak sıcaklığı gostergeye atmıştık. Kolay gelsin.

mtuncay

Merhaba,

Vermiş olduğunuz devredeki ADJ diye adlandırılmış diyodun modeli nedir?

Ayrıca kullanılan opamplar için simetrik besleme hazırlanması gerekiyor gördüğüm kadar ile peki neden bazı opamplı devrelerde simetrik beslemeye gerek duyuluyor? Sadece besleme tipleri bu şekilde olduğundanmı yoksa kullanıldıkları fonksiyona göre değşiyormu?

Bu konudaki bilgim kısıtlı maalesef , şimdiden teşekkür..

turkronik

Malzeme listesinden de emin olduğum üzere lm336 referans diyotu.136 236 gibi farklı sıcaklık değerleri için farklı tipleri var. lm336 0°C / +70°C arası ortamlar için kullanılan sabit olarak 2,5 V sağlamaya yarayan bir diyot.

Opamp beslemesine gelince;Eğer opamp girişin (+) / (-) potansiyelde değiştiği uygulamalarda(örneğin +/-5V luk kare dalgaya tampon olarak gerilim izleyici yapacaksan) beslemen simetrik olmalı.
Verilen devreki opamplar fark yükselteci olarak çalışmakta.(3)-(2) nolu girişlerdeki gerilimlerin farkını alarak geribesleme kadar yükseltmekte.İlk opampta V(-)>V(+) olacağı için çıkış terslenerek (-) değer alacaktır.İkinci devre de aynı sebeplerden çıkışımız (+) ya dönüşecektir. Daha ayrıntılı bilgi için Opamplı fark yükseltecinin de içinde bulunduğu temel opamp devrelerini incelemeni tavsiye ederim.Devreyi ben tasarlamadığım için dıştan anlayabildiğim bu kadar. @tnen hocamız devre tasarımcısı olarak eğer bir hatalı bilgi verdi isek düzeltsin lütfen. Birde bu devre ile ölçtükleri min max. sıcaklığı, hassasiyeti ve doğruluğu da bildirirlerse çok sevinirim,ben de böyle bir çalışma yapmak istiyorum.RTD için başka       0 -5V çevirici devresi önerisi olan varsa müteşekkir olurum
Herkese iyi çalışmalar
Beynimin %98 lik kısmına sesleniyorum.Beyin yangelip yatma yeri değildir!!!  http://www.selcuktarget.com/ http://www.robotmalzemeleri.com/

salih-46

Merhaba
rtd çeviricisi olarak microchip'in AN687 (Precision Temperature-Sensing With RTD Circuits) nolu bir uygulama notu var mcp602 ve mcp609 opampları ile gerçekleştirilmiş 5v ile
kolay gelsin