PLC ile PID motor kontrolü...yardım lütfen

Başlatan sskilinc, 24 Kasım 2006, 14:41:32

sskilinc

arkadaşlar PLC ile PID motor kontrolü hakkında bilgisi yada elinde döküman olan.ya da herhangi bir link verecek olan varmı?
genelde pic ile pıd motor kontrolü var ama PLC ile PID motor kontorlü lazım.yardımlarınızı bekliyorum
teşekkürler

asm_Coder

Coğu PLC nin icerisinde zaten PID blokları var. Eğer PID katsayılarını bilmiyorsan bunları bulman için Autotune da var. Nasıl bi yardıma ihtiyacın var biraz daha aç
y=f(x);

sskilinc

hocam  ödev projemiz.DC mototrun PLC ile Pıd kontrolü.DC motoru PLC ile kontrol etmek kolay da PID işin içine girince kafamız karıştı ve ne yapacağımızı bilemiyoruz.
yardımcı olursanız sevinirim

asm_Coder

PID yi ne için kullanıcaksın?

Pozisyon kontrolu?

Tork kontrolu?

Hız kontrolu?

Pozisyon kontrolu yapıcaksan motorun arkasına bir encoder bağla. Başlangıcta home noktası oluştur ve motoru bu noktaya gönder. Sonra 1000 puls saat yönünde dön ve dur şeklinde bi işlem yaptır. Bunun için motor cıkışına vereceğin Voltajı yada akımı PID işlemi sonucunda elde ettiğin değerle yapıcaksın. Motor dödükce encoder puls üreticek ve gelen pulsları toplayarak hedef e kac puls kaldığını algılayacaksın. Okumuş olduğun puls değerini PID işlemine tabi tutucaksın..

Daha basit nasıl anlatılır bilemiyorum..

PLC ne marka??
bunu söylersen daha fazla yardımcı olabilirim
y=f(x);

sskilinc

Siemens S7-200. bu arada hız kontrolü yapacaktık.
söylediklerin için sağol.

hsny

aslında bu konuyu biraz açsak :roll:
ya da elinde bu konuya dair doküman,link olan varsa yazsa buraya...

CANERLAND

pid tork kontrol delta plc için yardımcı olabilecek olan varmı.Delta yı pid bloğunu hiç kullanmadım ve motorun bir türlü benim istediğim sabit değere göre ve ikinci kontrol mekanizması olarak  ve feedback i sağlayan ve torku ölçen potansiyometreme göre torku istediğim set değerine sabitleyemiyorum