Hem step-up/ hem step-down

Başlatan salim ALTIN, 25 Kasım 2006, 14:37:24

salim ALTIN

Merhaba.
Bu da bir rüzgar jenaratörü prototipi için
Onbeş volt sabit çıkış voltajına ihtiyacım var. 500mAmper. Fakat giriş voltajı değişiyor. Öyle ki 8 volt ile 32 volt arasında. Ben bu aralıkta devre aynı kalarak sabit gerilimimi üretmek istiyorum.
Böyle bir devre konusunda ne önerebilirsiniz.

Bir ikinci konu daha var.  3 volttan itibaren sabit 12 volt üretmek istiyorum. Yani 3 volt enerji var olduğunda devrem çalışmaya başlayacak. Belki fazla bir akım çekemeyeceğim ama power entegrem bu seviyeden itibaren çalışmaya başlasın istiyorum.
Malzeme konusunda ne kullanabilirim...

Araştırma yaparken bir seçim yapma sayfasına ulaştım. Buraya ekleyeyim.
http://para.maxim-ic.com/search.mvp?q=dcdc_all&an_1=Family&av_1=Switch-Mode%20DC-DC%20Power%20Supplies
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

necati

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

manivela

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"Merhaba.
Bu da bir rüzgar jenaratörü prototipi için
Onbeş volt sabit çıkış voltajına ihtiyacım var. 500mAmper. Fakat giriş voltajı değişiyor. Öyle ki 8 volt ile 32 volt arasında. Ben bu aralıkta devre aynı kalarak sabit gerilimimi üretmek istiyorum.
Böyle bir devre konusunda ne önerebilirsiniz.
Rüzgar jenaratörlerinde rüzgar şiddeti değiştikçe bisikletlerdeki vites görevini yapan bir mekanizma olduğunu duymuştum (Rüzgar artınca vites büyülten düştükçe vitesi küçülten).
İyi çalışmalar.
Bilmek lanetlenmektir!

KAZIMUGUR

bleach

MC34063 buck-boost şeklinde konfigurasyonda kullanılabiliyor, aynı şekilde 78s40 da. National sayfasından application note indirirseniz yapılmış örnekler bulabilirsiniz. Örneğin 3..15v giriş, 5v çıkış gibi.

Kolay gelsin

salim ALTIN

Merhaba
böyle bi devre de çok teferruatlı
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

bleach

500ma için devre modifiye edilerek kullanılır. Ben bu entegre ile çok başarılı regülatörler yaptım. Rahatlıkla modifiye edilebilir. Bunun bir
üst modeli 78s40 ı da kullanabilirsiniz.