birden fazla ds18b20 master/slave

Başlatan hknarslan, 03 Aralık 2006, 17:22:49

hknarslan

5 adet ds18b20 nin değerlerini görmem için ne yapmam lazım.

ibrsel

Belki bu şekilde bir deneyebilirsin..

Herbir rölenin açık kontağına DS1820 nin data ucunu bağlarsın..Rölelerin ortak ucunu birleştirip PIC te digital bilgiyi okutacağın pine bağlarsın..Hangi röleyi çektirir isen o röleye bağlı olan DS1820 den sıcaklık bilgisini okutabilirsin..

Böylelikle PIC te tek bir uçtan sıcaklık bilgisi okuma rutin programı yazarsın..
(Devreyi kabaca çizdim.Röleleri ULN veya transistör ile sürmelisin)

Andromeda

bence bu şekilde çözüm maliyeti arttırır.pek bir anlamıda yok.
rölelerin takıldığı pinlere 1820 ler bağlanır.programı zaten fazla karışık olmaz.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ibrsel

Benimkisi sadece bir fikirdi..Yoksa arkadaşımda her DS1820 için bir uç kullanmak gerektiğini biliyordur..

hknarslan

arkadaslar ilginize teşekkürler. ben aynı hat üzerinden yani one-wire olarak okumaktan kastetmiştim. birde şunu ekleyeyim. dslerin id kodlarını bularak okuyabiliyorum hepsini ama tüm ds için id family kodlarını bulmam lazım ve bunları programæ eklemem lazım. yani buda her sensor bozulduğunda tekrar program yazmak demek.

hknarslan

hepsi için ayrı bir pin kullanmama gerek yok.sistemi söle anlatayım istersen ben once hepsinin id numarasını buluyorum sonra bu buldugum id numaralarını programæ yaziyorum ve degerleri aynı pin üzerinden ayrı ayrı alıyorum. benim asıl sorunum is numaraları degistiginde yani sensor bozuldugunda yeniden kod girmem gerektigi. bunun basit bi yolu varmi diye ugrasıyorum. ii çalışmalar

vsalma

Bütün sensörlerin id sini eprom a kaydet. Sonra pic yazılımı başlarken kullandığın giriş haricinde bir bacağı kontrol etsin eğer boşsa ölçümlere başlasın. Sensör bozulursa buraya yeni sensör bağlanarak id registerı okutulup eproma bulunamayan id üzerine yazsın. Sonra yeni sensör diğeri yerine takılıp kullanılabilir. En iyi çözüm bu heralde :)

zafzaf82

Mikroişlemci bi araçtır, amaç değil.....