Pic neden reset atar...

Başlatan INFINITY, 04 Aralık 2006, 14:50:17

INFINITY

Arkadaslar 1.si sunu soyliyeyim devre gayet duzgun boarda vede delikli pertinaksa kurduk gene aynısını yapıyor pic...

olay su sekilde.

1.pic e yukledigimiz program (mesela karasimsek)  devreyi ilk çalıştırdıgımızda çalışmıyor... ama devrenin topragina elimizi degince pic normal çalışıyor... :(

Cozum: devrenin beslemelerine 100nf attım gene aynısını yaptı ama devrenin altına bu pc lerde kullanılan mainboard un altından cıkan süngeri koyunca devre çalışıyor :) neden olur bu her zaman devremizin altında süngermi taşıcaz?:)
2. hadi pici çalıştırdık bu seferde picin ustune elimizi degince reset atıyo....
cozum: henuz bisey bulamadım...

arkadaslar daha once bu tarz bi olay basiniza geldi mi acaba???
Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

fatihvelid

Devrenizi kontrol ediniz. Bir yerde kısadevre oluyordur.
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

otm

MERHABA
Problem beslemeyle ilgilide olabilir.Beslemenin - ucunu direkt bir bağlantıyla pic'in - ucuna bağlayın.Besleme tarafında 7805 vs kullanıyorsanız giriş ve çıkışlara kondansator bağlayın.zaten bağlıysa kaçak filan olmadığından emin olun.Eliniz şaseye değidiğinde çalışıyorsa topraklama problemi var demektir.yada biyerlerden bir eleman sızdırıyordur.

INFINITY

yok arkadaslar anlatamadım galiba devre düzgün ... kontrol ettik + kendi yaptıgımız regüleli 5v ile vede hazır alınmış 5v la da denedik olmuyor olmuyoR :(:(
Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

esco

Pic in MCLR bacağını 2-3k gibi bir direnç ile +5v a bağlayın. similasyon çizimlerinde bu gösterilmiyor. sonra pic çalışmıyor... böyle bir şey başıma gelmişti...

fahri-

büyük ihtimalle osilatör çalışmıyor. osilatör devresini kontrol edin.

KAZIMUGUR

Bir yerlerde, üretim hatalı chipler için ülkemizin iyi bir pazar olduğunu okumuştum.Yazan ,aynı senin derdinden muzdaripti.

fahri-

15 senedir pic kullanırım. üretim hatalı chip hiç duymadım :D

yalnayak

uretim hatalı chip olarak ben osilatoru digerlerinden 10 kat daha yavas calisani gordum.kesinlikle bozuk yada uretim hatasıydı.osilatoru hatalydı..

yukardaki soruna onerim ise kesinlikle picin takılı oldugu soketi kontrol et.tek tek bacaklarını plaketteki bacaklarla test et.ve bacaklarin birbirine degmedigine de emin ol.ozellikle osilator kısmını...
ve onemlisi eger kristal kullanıyorsan ve picin kapasitesine gore olup olmadigina dikkat et.yani 4 mhz lik pice 20 mhz kristal takılmamali.kristalin bacaklari picle tam temas etmesi hususunda dikkatli olun.kolay gelsin
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

Elektron74

Alıntı yapılan: "esco"Pic in MCLR bacağını 2-3k gibi bir direnç ile +5v a bağlayın. similasyon çizimlerinde bu gösterilmiyor. sonra pic çalışmıyor... böyle bir şey başıma gelmişti...
Sorun büyük ihtimal ile bu. esco arkadaşın haklı olma ihtimali yüksek.
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

bkrtncr

@infinity
eger arkadaslarin soylediklerini uyguladiysan ve olmamissa hernekadar multimetreyle 5v gorsende devredeki kucuk salinimlar reset almaya yol acabilir.
varsa oskiloskobun onunla bir bakmayi dene birde mclr ucuyla gnd arasina 100nf atman yararli olacaktir.
Bildigini paylaşan, ALİM'dir...

Eagle_Tim

Kristaliniz metal kristal ise dış kılıfını bir tel yardımıyla şaseye çekiniz elinizden kaptığı parazitlerin ortadan kalkması gerekir kolay gelsin..
Ayrıca mcrl ucundaki direncin değeri de aşırı yüksek olursa elinzden veya küçük parazitlerden reset kapabilir.. ideal olan 4,7 K ile 8,1 K bu aralıkta veya yakın değerleri ideal sayılabilir..
Software and Hardware Design...

sitenindelisi

Picin modeli nedir?Picten pice fark olabilir belki.

yildizelektronik

Arkadaşım pıc in mclr yani reset ucunu 1-2k gibi bir direnç yardımıyla +5a bağla böyle yaparsan olay büyük oranda çözülür.Olmazsa birde başka pıc dene ;)

INFINITY

arkadaslar yardimlarinizdan dolayi teşekkür ederim ama dediklerinizin cogunu yaptim sadece kristalin kılıfını şaseye çekmeyi yapmadım + kullandığım adaptör yıldırımın ayarlı adaptörü sanırım onunda bu olayda etkisi büyük ve de şunu anladım bu işler sadece devreyi proteusta çizmeyle bitmiyor reel hayata dönünce farklı şeyer gelebiliyor insanın başına :) :?
bu arada pic i soran arkdas pic 16f877 ...

tekrar teşekkürler arkadaslar guzel bi baslik oldu en azından daha sonra böyle bi durumla karşılaşan arkadaşlara kolaylık olur....