MXR Distortion +

Başlatan conavar, 11 Aralık 2006, 21:21:34

conavar

arkadaşalar devreyi uzun zamandır yapmayı istiyorum...
yalnız ne zaman yapmak için niyet etsem şemada kafamda soru işaretleri doğuyor :)

şemada AC adaptör yazan yer nasıL bir mantıktır ya çözemedim...şehir şebekesindeki 50 hz sinyaL ile modüle mi ediliyor acaba??
ama saçma...bazı sitelerde 9V düz besleme ile çalışıyor diye okudum :S
ben bunu anlayamadım...
bir mantık yürütebilen varsa benimle baylaşır mı?
bu sitede adam yapmış ve çalıştırmış...
ama sadece 9V piL var devrede :S
site burda
ve burdaki sitede kullanılan şema farklı yani AC adaptör yazan kısım iptaL ve devre sadece giriş ve cıkış yapılmış...kontroL anahtarı yok
baskı devrede veriLmiş...kafam cok karıştı walla :)

pcb pdf
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

ipek

ac dedigi 9 volt duvar tipi dc adaptor  devrede  acik kapali anahtari yok
bunu kapatabilmek icin in yazan jak fisi cikartmak kafi devreyi inceledim
calismasina mani olacak hirbir etken bulunmamaktadir sadece diyotlara sadik kalmani oneririm burada kirpma isi bunlarin sirtinda germanyum diotlar kolay gelsin...

aslan_korhan

Bildiğimiz 9V DC adaptör bağlayaksın. AC değil DC.
modüle edilme ile beslemenin bir alakası yok.
Buradaki şemada DC adaptör takıldığında otomatik olarak pil devreden çıkıyor ve adaptöre geçiyor.

Girişteki jakın pile bağlanması ise :
Ses giriş jakı takılmadığında otomatik olarak cihaz pili devreden ayırmış oluyor. Bu sayede açma-kapama anahtarı kullanmak gerekmiyor.

Yani devreyi normal bir şekilde yapıp 9V pil veya herhangi başka bir DC adaptör kullanabilirsin. Besleme olarak 7809 kullansan olur.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

conavar

gitar jack girişe takılırsa manyetikler üzerinden dolaşan gerilim pic evirmeyenine giriyor...ama bu durumda piLin (-) ucu devreye bağlanmamış oluyor...ya da ben extra bağlamalıyım...
hımm anladım.En azından oradaki jack iLe AC sinyaLin işi yok :)
açma kapama olayı sesin normaL geçisi için demiştim...
yaptığım araştırmalarda çıkışlarda normaL 1N serisi diyotlar kullanıLarak ses yumuşatılabiliyor...
en iyi ve düzgün ses için deneme yanıLmayı seçeceğim...
çıkıştaki cutter diyotları sesi cok etkiliyor....

alakanızdan ötürü teşekkürler arkadaşlar

wraith

Dikkatli bakıldığında gitar jack üzerinden dolaşan herhangi bir akımyok.Sadece Jack yerine takıldığında olması gerektiği gibi pil'in eksi kutbunu devrenin şasesine iletiyor.Manyetiklere dönen bir akım söz konusu değil..

z

Piyasa tabiri ile manyetik denen algılayıcılar bir kaç tipte olur.

Burdaki durum için konuşmuyorum. Mikrofon tipindekilere de sözüm yok. (Piezo, dinamik tip vs)

Bir de mıknatıs içermeyen bobinden oluşan magnetikler var. Bunlar sadece çelik telli enstrumanlarda iş görür. Bobinlerden DC akım akıtılır. Tel bobin önünde titreştiğinde bobinde endüktans değişime neden olur ve bobinde gerilim endüklenir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Ersin

Amac su: Girise gitar jacki takildiginda dervreyi kapatir ve besleme gelir.Bunu pil i koruma amacli yapilir( not: her zaman giriste olur ).
Ayni zamanda 9v ta da dc adaptor takildiginda pili devre disi birakir.
Eger pil kullanmayacaksan bunlarin bir onemi yok.

conavar

sorunu hallettim...
transistörlü kendime ayit bir devre ile elektronik bir anahtar ile sorunu çözdüm.
Devre sorunsuz çalışıyor...
Şu anda kutulamam lazım ama :D
kutu uyduramadım...
karaköye gitmek lazım....ama iş güç kim gidecek bu yoğunluk arasında

soundex

Alıntı yapılan: "bunalmis"Piyasa tabiri ile manyetik denen algılayıcılar bir kaç tipte olur.

Burdaki durum için konuşmuyorum. Mikrofon tipindekilere de sözüm yok. (Piezo, dinamik tip vs)

Bir de mıknatıs içermeyen bobinden oluşan magnetikler var. Bunlar sadece çelik telli enstrumanlarda iş görür. Bobinlerden DC akım akıtılır. Tel bobin önünde titreştiğinde bobinde endüktans değişime neden olur ve bobinde gerilim endüklenir.
DC ile çalışan manyetikler hakkında bilgi verebilir misiniz?nerelerde kullanılıyor?

z

Çelik telli yada çelik ana tel üzerine farklı metallerden sarılmıs tellerde de iş gören bu sensörler doğal olarak plastik türevi tellerin titreşiminden etkilenmez.

Enstrumanın adını sorarsanız söylerim bir şeyler ama o kısmıyla hiç ilgilenmedim.

wraith

naylon telin titreşimini algılayan herhangi bir manyetik yok.ancak bir mikrofon aracılığıyla ses alınabilir.o da ne derece kaliteli olur Allah bilir  :(

z

Mikrofon tipi dönüştürücüler ortamdaki akustik gürültüden, elektromagnet tipi dönüştürücüler de ortamdaki elekromatik gürültülerden etkileniği için artık optik sensörler kullanılmaya başlanmış.

picusta

Alıntı yapılan: "bunalmis"Mikrofon tipi dönüştürücüler ortamdaki akustik gürültüden, elektromagnet tipi dönüştürücüler de ortamdaki elekromatik gürültülerden etkileniği için artık optik sensörler kullanılmaya başlanmış.

Bu sefer de ortamdaki isik ve IR gürültüden etkilenmesin?
Gürültüyü yok etmenin en yolu gürültü kaynagini yok etmektir.
Veya daha sofisktike bisiler yapip (dijital) sinyal islemeye agirlik vermek gerek.
Ancak öyle gürültüyü - XX dB bastirabiliriz.

creemstorge

Keşke hiç masraf etmeseydin. İğrenç bir distortion verimi var.

Ersin

Konu eskimis ama sunu belirteyim:
Klasik/akustik gitarda optic sensor kullanilmasi soz konusu değil nedeni de su:Optik sensor sadece telin titresimini algilar.Govdenin verdigi akustigini algilamaz, dolayisi ile ses cok igrenc ilur.Elektrogitardan bile daha kotu sesi olur akustik bakimindan.

Sesin digital islenmesi de pek iyi bisey değil.Profesyonel acidan baktiginizda AD DA donusumu var bu sesi etkiler.Normal dinleyici olarak kimse biseyi fark etmez ama profesyonel kayitlarda bu farketmekte.O yuzden mumkun oldugu kadar sesi digitale cevirmekten kacinmaktadir.Tabii digital delay, modulatin, pitch shift gibi seylerde bu kacinilmaz ama amac minmum AD DA kullanmak.