LED Display

Başlatan vale9, 12 Aralık 2006, 07:59:12

vale9

4 tane 7-segment display sürmek için minimum kaç tane pin kullanmam gerekiyor? Bazı pinleri ortak kullanabilirmiyim?
Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.

sdonmez

taramalı sürmek için 7 tane display için çıkış (tüm displaylere giden bu 7 kablo ortak) ve display seçimi için 4 tane çıkış kullanmanız gerekecek.
veya max7219 gibi I2C arayüzlü sürücü entegreleri kullanırsanız 1 entegre ile 8 adet display için 3 tane çıkış yeterli olacaktır.

saygılarımla...

Eagle_Tim

74164 veya 74595 gibi Shift Register kullanarak 2 bitle sürebilirsin..ayrıca bu iki bitten dt istediğinde giriş yaparak yada başka bir yerede veri göndermek için kullanman mümkün ancak clock hattı bu esnada sıfırda yada birde tutulmalıdır clock hattını başka bir amaç için kullanmak yanlış olur diye düşünüyorum daha önceki projelerimde az pin kullanmak gerektiği yerlerde böyle yapmıştım.
Software and Hardware Design...

vale9

Alıntı yapılan: "sdonmez"taramalı sürmek için 7 tane display için çıkış (tüm displaylere giden bu 7 kablo ortak) ve display seçimi için 4 tane çıkış kullanmanız gerekecek.

İlginiz için teşekkür ederim. Bu şekilde bir seçim yaptığımızda displaylerdeki değerleri tek tek değiştirmiş oluyoruz ancak bu sefer diğer displaydeki değeri değiştirirken önceki display sönecek. Ben saat gibi bir uygulama yapacağım. Her displayde farklı değerler olacak ve hepsi aynı anda gözükecek
Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.

sdonmez

ben de bu tür sürme işini saat için kullanmıştım zaten ama ya ben zamanlamayı tam ayarlayamadım ya da çözemediğim başka bir nedenden dolayı istediğim verimi alamadım.  ama korkmayın, bu şekilde saat yapmak mümkün. şöyle ki; taramalıdan kasıt saat ve dakika hanelerinin teker teker ama gözün değişimi algılayamayacağı kadar hızlı sn'de en az 20 kez yazmanız gerekiyor.  misal saat 21:30 olsun.
sayıları gönderme sıranız şöyle olabilir

1.displayi seç
   2 değerini gönder
bekle
2.displayi seç
   1 değerini gönder
bekle
3.displayi seç
   3 değerini gönder
bekle
4.displayi seç
   0 değerini gönder
bekle

"bekle" yerindeki bekletme süreniz sn 20'den fazla dönecek şekilde durmadan bu sayıları gönderirseniz ekranda saati görürsünüz. ancak süreyi benim gibi ayarlamazsanız (ki sorun bu muydu yoksa başka çaresi yok muydu bilmiyorum!) misal 2. displayde 1. displaye yazılan değerin yanmakta olan ledlerinin çok az belli olsa da izlerini görebilirsiniz. :)) hoş olmayan tek yanı buydu benim için..

ben de max7219 var ama hiç denemedim, kullanmayı öğrendiğim zaman bir de bununla saat yapmayı düşünüyorum...

XX_CİHAN_XX

tarama mantıgı il program yazmak biraz tecrübe ister eger daha az pinle daha kısa sürede saat yapmak istiyorsan 74hc595 ile displayleri kullanmanı tavsiye ederim.data aktarımı için sadece 3 bit yeterli display secmek içinde 4 bit toplam 7 bit 1 bit de saniye ledi olursa 8 bit ile 4 dijit lik saat yaparsın.f84 kullanıyorsan portb yi kullan.butonlarıda porta ya baglıyabılırsın.Yeterli bilgin varsa yada ugrasıırım diyorsan tarama mantıgı ıle yapabılırısn ozaman 4 tane 74hc595 kullanmana gerek kalmaz.
Kolay gelsın...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Gedo

max7219 incele tarama derdin de olmaz. + 0-9 ABCDEFleri içinde var
çok daha kolay am daha pahalı yanibir tane max 8 tane display ve fiyatı 4$ civarı

XX_CİHAN_XX

74hc595 ile yaptıgında yaklasık 2ytl harcamıs olursun.Tarama mantıgı kullanmadan senkron seri data basarak saat yapmanı öneririm.
max7219 u display sayısı fazla daha karmasık devrelerde kullanmak daha mantıklı.Basit bir saat devresi için hem pahalı hemde gereksiz gibi geliyor.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

sdonmez

max7219 ları maxim dallas sitesinden sample olarak isteyebilirsin.10 günde eline geçer.  üstelik bedava :) ben bu şekilde 4 tane aldım :) ama hala kullanma fırsatı olmadı

sitenindelisi

Bir dönem bu durum Microchip gibi firmalar içinde geçerli idi. Gerçekten bu ürünleri kullanacak geliştiriciler için çok güzel bir imkan iken, suistimaller neticesinde kara listeye alındı ülkemiz. Lütfen kullanmayacağınız veya kısa vadede kullanmayı düşünmediğiniz ürünler için numune istemeyin. Hatta hoby amaçlı devreleriniz için bile istemeyin. Geliştiriciler için ciddi sıkıntı oluşturan bir durum.

madpic

sitenindelisi kardeş kesinlikle katılıyorum dspic serisinden bir tane  sample
isteyim dedim burnumdan geldi maalesef Türkiye'ye yokmuş.
Bizde paşa paşa microchip direct'ten aldık mecburen ve maalesef 40$ lık dslere 180 ytl ödemek zorundakaldım çünki malzemeler taiwan dan geliyor ve kargo masrafı piclrin birkaç katı.
lütfen lütfen lütfen bu konulara dikkat edelim.