address limit of ... ne manaya geliyor acaba.

Başlatan tmr01, 13 Aralık 2006, 01:41:54

tmr01

merhaba
pbp ile bi prgram yazmaya çalışıyorum.
derlerken şu hatayı veriyor ve belli bir aşamadan sonra prg.devam etmiyor. (PROTEUS TA) gerçekte henüz denemedim.

HATA : [218] address limit of 7ffh exceeded

ne manaya geldiğini çözemedim.

yazdığım porg. da o kadar aman aman uzun değil.

prg.uzunluğu 359 satır .

yardımlar için şimdiden teşekkür ederim.

XX_CİHAN_XX

PBP den fazla anlamam ama sanırım bahsedılen hata ram bellek adreslemesi ile ilgili.Yanı bu alanın dısına cıkmıssın.mesela kullandıgın picin muhtemelen 877 vb. ilk sayfasıında kullanabilecegın 90 adet regsıter varken sen atıyorum 91. regısterı kullanmaya kalkmıssın gibi birşey.Ama emın degılım pbp fazla kullanmıslıgım yok.Kullanan arkadaşlar daha dogru bılgı verırler.Kolay gelsın.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

bkrtncr

Ben picBasic'de ugrasirken Grafik LCD icin yukledigim resimleri programin icine gömüyordum dogal olarak programin kapasitesi baya bir artmisti. Senin soyledigin yaziyi bende goruyordum ama "Hata"(Error) olarak değil, "Uyari"(Warning) olarak gorunuyordu. Bu su anlama geliyor "programin buyuklugu ...... degere ulasti"
Tabii programin satiriyla değil icindeki datalarin uzunluguyla alakali bir durum bu..
Bildigini paylaşan, ALİM'dir...

Lütfi AYYILDIZ

Picin program hafızasını aşmışsın. Muhtemelen 16f84  veya 628 gibi picler kullandın. 876 da derle, Program hafızası baya bi geniş (8K).

diot

cobra07 arkadaşımızında dediği gibi muhtemelen 2k lık bir pic kullanmışsın ve picin hafızası doldu diyor.
Böyle durumlarda hangi pic'i kullandığını yazarsan iyi olur.

Programın uzunluğu 359 satır demişsin . Unutma ki  1 satırlık PBP komutu onlarca ASM komutuna denk gelebilir. Birde bakmışşınki 359 satırlık basic programı ASM ye çevrilince 5000 satır oluvermiş.

tmr01

evet arkadaşlar
pic'in hafızasını geçtiğim kesinleşti.
denemek için 10-15 civarı satır sildim derledi.
sonra anladımki pic hafizası yeterli değil.

çok gerekli olmayan satırlardan fedakarlık yaparak limitlerinde tamamladım yazılımı.

teşekkürler.