amfi ile ilgili

Başlatan elektronikmanyak, 15 Aralık 2006, 17:13:21

elektronikmanyak

selam arkadaşlar.

netten bir adet amfi şeması edindim. incelerken devredeki hoparlör çıkışında bir adet entegre gözüme ilişti. entegrenin ismi LF411. opamp olsa gerek. acaba bu entegrenin devredeki görevi nedir acaba?

birde devrenin besleme voltajını yazmamışlar. acaba bunun simetrik besleme voltajı nedir?

devrenin şeması jpg formatında olmadığı için upload edemedim. rapid amcama upload ettim.

http://rapidshare.com/files/7600260/2_X_4R_250_W_RMS.rar.html

yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar.

malpaslan1979

Eski defterleri bunun için açtım diyeyim... İnşallah yanılmıyorumdur ama bir yanlışım varsa zaten hem dostlar düzeltirler bende doğrusunu öğrenmiş olurum ama benim düşüncem odur ki... Bu devre geri besleme yapan aktif filitre dikkat edilirse çıkıştan aldığı sinyali sürücü kısmına tekrar veriyor. Eski defterler derken baktığım kaynak Robert BOYLESTAD`ın Elektronik Elemanlar ve Devre Teorisi kitabıdır. Tekrar altını çiziyim bir eksiğim veya dikkatimden kaçan birşey varsa doğrusunu da öğrenmeye hazırım....

memed52

Devre 4 ohmda 250 watt çıkış veriyorsa yaklaşık +- 45 volt ile besleniyordur.
Lf411 ise dc balance kaymasını companse ediiyor.

İyi çalışmalar.

roleci

Alıntı yapılan: "memed52"Devre 4 ohmda 250 watt çıkış veriyorsa yaklaşık +- 45 volt ile besleniyordur.

P=Ukare/R formülünden ;

250=Ukare/4  -->  Ukare=1000 ise U=31,62V olur.

(+-45V --> 90V'tur.)

memed52

P= (V Kare)/ 2*R
Ok

V Kare = 250*2*4
V=~ 45 Volt
+- 45 Gerekir bu durumda. 45+45 = 90 şeklinde hesapliyamassınız.

malpaslan1979

Şemaya bakıyorumda opamp`ın girişleri çıkış entegrelerinin emiterlerinden yapılmış besleme hattından hiçbir bağlantı yok nasıl kompanzasyon yapılıyor? Yani besleme ile ilgili bu fikirler ilgili ayrıntılı bir açıklama rica etsem...

memed52

Lf411, in 4 ve 7 ci bacaklari simetrik 15 volt beslemeye bağlı.
R34, R35 ve C8,C9 low pass filter. Hesaplamak lazım ama 0.1 hz den dah a aşagısını geçiriyor. Bu opampli bölüm offset kaymasını önlemek her ısıl durumda çıkışda DC kaçmaması için uzun kuyruklu bölümün Q1, Q2, Q3, Q4 ün (-) girişine uygulanmış.

roleci

p_rof

devrenin beslemesi simetrik +- 45 volt dogrudur çünkü lm 317nin girişi max 40volttur girişde 390 ohm olduguna göre söylenen deger dogrudurama bir nokta varki oda şu girişlere 6amper sigorta uygulanmışbuda max 5 amper devrenin kullanması demek buna göre p:v*ı dan 250:v*5a  v:250/5den v:50 volt kanal baına düşen voltajdır simetride maximum çalışma voltajı +-50volt olur.lf opampda dc voltaj kaçması durumunda ön preamfilikatörü kapatmak veya kısıtlamak ses akmasını önlemek için kullanılmış.saygılarımla :roll:
FEDAKARLIK OLMAZSA ZAFER'DE OLMAZ (soundimpacttechnology@windowslive.com)

elektronikmanyak

bilgilendirme için hepinize teşekkür ederim arkadaşlar...

elektronikmanyak

arkadaşlar bir sorum daha olacaktı :-)

bu amfi devresinin çıkışına kısa devre koruması koymak gerekirmi yoksa LF opamp ı bu işi yapıyormu?