Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

step motor problem

Başlatan mutta, 16 Aralık 2006, 20:26:34

mutta

arkadaşlar pbp ile step motor kontrolü yazdım program şöyle
TRISB=%0
ANA:
PORTB=%0011
PAUSE   50
PORTB=%0110
PAUSE   50
PORTB=%1100
PAUSE   50
PORTB=%1001
PAUSE   50
GOTO ANA
END
50 ms aralıklarla step motorun hareket etmesini istiyorum fakat benim step motorum kafasına göre bazen duruyor bazen canı istedi mi dönüyor tam bir tur yapıyor sonra tekrar bekliyor...bu böyle gidiyor sizce problem nerde?pice yanlış bağladım desem hiç dönmemesi lazım diye düşünüyorum :roll:
>>>Her yere imza atmam<<<

XX_CİHAN_XX

TRISB=%0 
ANA: 
PORTB=%0001 
PAUSE   50 
PORTB=%0010 
PAUSE   50 
PORTB=%0100 
PAUSE   50 
PORTB=%1000 
PAUSE   50 
GOTO ANA 
END

Birde boyle dene.
Step motorun uclarını dogru sıra ıle bagladıgına emın ol.
Ve step motoru nası surdugunude belırtırsen donanımsal bır sorun var mı yok mu emın oluruz.
Kolay gelsn
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mutta

malesef bu program da olmadı en azından benim verdiğim programda arda bir tur atıyordu şimdi hiç atmıyor :D uln2003a kulanndım fakat hiç hareket yoktu step motorda bende direkt pic ile kullandım step motoru en azından hareket ediyordu:)

pin6--------step motor 1 nolu ucu
pin7--------step motor 2 nolu ucu
pin8--------step motor 3 nolu ucu
pin9--------step motor 4 nolu ucu

uln 2003a da ise

Pic------------------------uln203a input-----------uln2003a output
pin6----------------------pin1-----------------------15
pin7----------------------pin2-----------------------16
pin8----------------------pin3-----------------------17
pin9----------------------pin4-----------------------18

XX_CİHAN_XX

Step motoru bu şekilde sürebilmen için kullandıgın step motorun 5 yada 6 uçlu olması gerekir.4 bit kontrol diğer bit yada 2 bit ortak besleme ucudur.
uln ıle sureceksen dıger ortak ucu + besleme ile birleştirmen gerekir.Ve muhakkak uln yada benzeri bir parça ile sürmen gerekir dogrudan pic ile sürme.hatta beslemeleri bile ortak olmasın.Yani kısacası saglıklı calısması ıcın motor pıcten yalıtılmalıdır.Step motorun 4 uclu ıse bu sekılde calıstıramazsın.Bir hafta once step motor kontrol devresı yaptım.Eger step motorun saglam ıse yukarıda verdıgım sekılde çalışması gerekir.istersen yazdıgım step motor kontrol programını buraya koyarım.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mutta

motor 6 uçlu 2 kablo+ da fakat aynı beslemeden alıyorum sanırım bende düşündüm farklı bir güç kaynağı bağlamayı deneyelim bakalım,motoru denedim çalışıyor yani motorun +sını bağladım ve sırasıyla 1,2,3,4 uçlarına şase verdiğim zaman motor bir tur tamamlıyor,sen yine de programı atarsan sevinirim şimdiden teşekkürler

mutta

uln2003a çıkışlarını ölçtüğümde step motorun 1 nolu ve 2 nolu ucçlarındaki voltaj 1.01V,1.02V gibi bir değer gösteriyor 3 ve 4 nolu uçları ise 5,5V gösteriyor sizce bunlar doğru mu ?

tebesir

arkadaşım kolay gelsin,

önce step motoru direk pic e bağlayamazsın. pic yanabilir. araya bir sürücü koyman gerek. senin step motor kaç amper çekiyor? buna göre bir sürücü yapman lazım. uln 2003 kullanmışsın. uln yanılmıyorsam 800 mA çeken yükler için kullanılabiliyor. belki uln yanmış olabilir.

bence önce motorunun kaç amper çektiğini öğren. sonra ona göre bir sürücü yap. uln yetmezse transistörlü veya daha gelişmiş bir sürücü yapılır.

kolay gelsin. umarım halledersin. başarılar...