Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

pic basic ses uygulamaları

Başlatan pcb, 17 Aralık 2006, 15:44:33

pcb

Pic 16F877  ile ses üretimi yapmak istiyorum, forumları ses uygulamaları konusunda araştırdım, TDA 2003 diye bir entegre var. Bu entegre pic de oluşturulan sesi yükseltmek için kullanılan 10W lık bir anfi. Ancak gel gelelim pic de PWM ve FREQOUT ile istenilen tonda ses üretmek kolay değil. Yine forumlarda picproje
pic basic için kullanılan kodlar gördüm, bu tür kaliteli kodları nerden bulabilirim ? benim aldığım kitaplarda böyle kodlar yok. Ses uygulmalarınızı ve kullandığınız kodları paylaşırmısınız ?

rree

Pic ile istenilen notada piyanoya benzer bir ses üretim şekli gördüm.
Pic16F877  Nota tipi olarak ancak kare dalga üretebiliyor. Örnek sesi nota
seviyesinde sntyazer edebilmesi için bence hızı yetersiz kalıyor. Kare dalga sinyali piyanoya benzemesi için open kollektor bir çıkışa + yı bağlanacak dirençin ucu bir condansatöre bağlanıyor. Condansatörün bir ayağı dirençte bir ayağı toprakta . Kondasatör ani bir tetikleme ile Diyot kullanarak dolduruluyor. çıkışa bağlı yük tarafından yavaş yavaş boşaltılıyor. sonuçta kare dalganının genliği yavaşca azalıyor. bu sesi dinlediğimiz zaman bir piyano sesi hissi veriyor.Bunun dışında her sesi notalara göre çalabilecek bir projeye raslamadım. Kendim 22khz örnekleme 440 hz karşılık gelen bir nota ile donanım kesmesi hesapladım. 10 MMips işlemci hızı ile notalar arası donanım kesmesinde kullanacağım komut sayısı 4 gibi değerde kaldı. bu da ses datalarını yönlendirmeye yetmiyor. Ancak 200Mmips işlemci gücünde işin içinden çıkmam mümküngibi. Daha kolay başka bir teknik varmı bende araştırıyorum.