kayan yazi programi

Başlatan teknikelektronikci, 18 Aralık 2006, 17:25:07

teknikelektronikci

herkeze merhaba

arkadaslar üstadlar internete kayan yazilarla ilgili gezinirken asagidaki siteye rastladim ve programlar bölümünde kayan yazida kullanilan bir programi verdiklerini gördüm acaba bizler bu programi kendi devrelerimizde kullanmak istesek ve pic programini ona göre yazmak istesek nasil kullanacaz bu gibi programlarin calisma mantigi nasildir göndereilecek yazilarin karakter tablosou bu prgram icindemi oluor pic bu yazilim ile nasil haberlesior birde bu programi kullanmak icin acaba bu programi indirdigim sitenin sahibinden izin almak gerekirmi acaba simdiden tesekürler saygilar

link:      http://www.led.com.tr/prog.htm
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

pardon ne tesekürü anlamadim? sanirim yanis yere yazdiniz
üstadlar bu yukaridaki yazdigim  konuda bilgisi olan yokmu ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

vatandas30

teknikelektronikci
her harfin bir ascii kodu var. mesela hyperterminal programından com1' e A harfini gönderdiğin zaman bu harfin ascii kodu gider. sen yaptığın kayan yazıda bu kodu alacak şekilde tasarlayacaksın. yani bu kod seri porttan geldiği zaman senin program onu A harfi olarak alacak.
bahsettiğin programlarda bunu yapıyor zaten. yani programdaki metin kısmına bir yazı girdiğinde buradaki harflerin kodlarını sırayla ilgili porttan gönderiyor.

teknikelektronikci

hocam cok sagolun cevabiniz icin yani ben o zaman her harf icin bir ascii tablosu olusturcam ve bunlari rx tx den alarak picte ilgili ascii nin karsiligini bulup portlara göndercem peki ben pice yükledigim tek bir program ile bütün pc programlarini kullanabilirmiyim acaba cevabiniz icin simdiden tesekürler saygilar

XX_CİHAN_XX

Dostum eger bu programı hazır olarak kullanmak ıstıyorsan sadece ascii kod ıle verı alısı yapman işini gormeyebılır.Bu programı kayan yazında hazır olarak kulanabımen ıcın kac baud hızında ve hangı şekilde karakter gonderıldıgını bılmen gerekıyorkı buda cok zor.Ascii kod gondermeyedebılır.Böyle bir zorunluluk yok.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

teknikelektronikci

hocam ilginiz icin tesekür ederim öncelikle
hocam dediklerinizi hic düsünmemistim cok dogru peki hocam bu program diyelim visual basic ile filan yazildi o zaman bu programin o kodlarina bakrak anlayamazmiyiz nasil bakabiliriz acaba ya da bu programin sahibine sorsam sölermi acaba :) tesekürler saygilar

sagamen

evet arkadasım o program fahri beyin programı  fhr elektronık  yeri ise yukarı dudullu  yedpa da  faahri bey kayan yazı mesaj panosu tekrenk anımasyon panosu ve rgb  led anımasyon panosu yapıyor  adam cok iyi tanısabılır yardımda ısteyebılırsınız.
herkEse kolay gelsin

teknikelektronikci

cok sagolun cevabiniz icin acaba kendise nasil ulasabilirim daha arastirmadim gerci bi arastirayim :)

edit: tamam buldum mail adresini ama bu mail adresi bu firmaya ait acaba fahri beyin kendisine ait maili nasil bulurum sizde varmi tesekürler simdiden

teknikelektronikci

merhaba arkadaslar üsradlar
yeni bir baslik acmak istemedim buradan devam edeyim dedim eger konunun baslikla alakasi yoksa simdiden özür ilerim

sorunum su bu seri haberlesme pic deki tx rx pinindenmi yapilmali veya diger herhangi bir giris cikis pinindenmi yapilmali arasindaki fark nedir acaba yani tx rx den yapmasamda diger normal giris cikis pininden yapsam olurmu birde bu pici pc ye baglarken donanimsal olarak eleman kullanmam gerekirmi örnegin direnc condansatör gibi ?
cevabiniz icin simdiden tesekür ederim saygilar teknikelektronikci

XX_CİHAN_XX

pc ile rs232 den haberlesmek ıcın rx-tx uclarını kullanmalısın.

Bu konu ile ilgili sitede okadar çok örnek var ki arama motorunu kullanırsan istediğin tüm cevaplara ulaşırsın.

http://picproje.org/index.php/topic,12771&highlight=rs232

http://picproje.org/index.php/topic,13311&highlight=rs232

http://www.antrak.org.tr/gazete/012006/ahmet-guloglu.html
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

teknikelektronikci

hocam cok sagolun foruda bi arama yapmistim ama isime yarayacak bir seyler bulamamistim ve bir sürü sonuc verio alakasiz bu linkler cok isime yaradi cok sagolun saygilar

ilker_32

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "ilker_32"kayan yazı programı;

http://rapidshare.com/files/10169042/Kayan.zip

hocam ayni programi bende daha önce forumda vermistim ve sorular sormustum fakat program hangi mantik ile calisior yani karakterleri programi gönderior asc2 kodundami gönderior bunlari bilmek gerek bu programi yazan firmaya mail atacam ama vaktim yok

kolay gelsin    Teknikelektronikci