Seri Ethernet Uygulaması için Transformer

Başlatan fatihvelid, 18 Aralık 2006, 19:57:12

fatihvelid

Merhaba Arkadaşlar, ENC28J60 ile Ethernet modulu uygulaması geliştiriyorum. ENC28J60'in çıkışına transformeri veya  RJ45 with transformer 'i bağlamak gerekiyor. "RJ45 with transformer" türkiyede satılıyor mu. Yada yerine daha uygun kullanabileceğim devre şeması hakkında yardımcı olursanız sevinirim.
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

piedos

bulamazsan eski bir ethernet kartı parçalamak işe yarayabilir

hem konnektör hemde transformatör için

bu arada ben de ilgileniyorum

birbirimize yardımcı olabiliriz istersen
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

Göktuğ

Alıntı yapılan: "fatihvelid"Merhaba Arkadaşlar, ENC28J60 ile Ethernet modulu uygulaması geliştiriyorum. ENC28J60'in çıkışına transformeri veya  RJ45 with transformer 'i bağlamak gerekiyor. "RJ45 with transformer" türkiyede satılıyor mu. Yada yerine daha uygun kullanabileceğim devre şeması hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Trafolu rj45 diye geciyor. Turkiyede bulunabiliyor olması gerek.Trafosuz kullanma. Çunku ek olarak trafo koymak maliyeti artıracaktır. Ayrıca pcb alanındanda kaybediyorsun. Ethernet yollarını pcbde cizerken kısa ve eşit olarak ciz.Cok dolastırma devre içinde.

ustad

translu tip rj45 rom elektronikte olabilir, pic seminerinde yanılmıyorsam bulabiliriyoz diyorlardı, ayrıca PIC18F97J60 var uygulamanızda eğer mikrodenetleyicide kullanacaksanız, işinize yarayabilir.
http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=2507&param=en027905

Kolay gelsin...

fatihvelid

İlginiz için teşekkürler. 18F97J60'i inceledim. Daha öncede görmüştüm. Ama inceleme fırsatı bulamamıştım. Uygulamalarımı 18F8722 kullanarak yapıyorum.
Bu PIC'i kullanmak istiyorum. Ama MicroC kütüphanesinde yok. Ve 18FXXJ6X serisi için ethernet ile ilgili komutları yok. Mümkünse fazla ayrıntıya girmeden halletmek istiyorum. Bununla ilgili bir öneriniz var mı ?

Ayrıca Ethernet uygulmalarıyla uğraşan arkadaşlar varsa irtibata geçebiliriz.

fatihvelid

Ayrıca aşğıdaki devrede Ferrit Bead diye adlandırılan bobin'in değeri ne olmalıdır ? Modulunde Ferrit Bead'in endüktif değeri nedir ? Aşağıdaki şema  elimdeki modulun devre şemasıdır. Transformer RJ45 konnektorunun içinde. Trafolu RJ45 bulamazsam harici bir transformer kullanmam gerekecek. Bu devreye ENC28J60 ile RJ45 arasına harici bir transformer yerleştirirsem devrede herhangi birşey değiştirmem gerekir mi ?

Göktuğ

-Bead beaddir :) . Bead diye satın alacaksın. power veya gnd havuzları olusturuken havuzları ayırmak amacıyla kullanılıyor. Ethernet yanında daha pek cok uygulama olacaksa kartın 4 katlı olması iyi olur.

-RJ45i trafolu bulursun. Bulamazsanda trafolu 1-2 sema var o kısmın semasını yollarım.

-PIC18F66J60 ı bizde bir projede kullanmayı düşünüyoruz. Ethernet controller olmadan. Baska bir cok sey yapacagından sorun oluşurmu düşüncesi var kafamda.

-Yapacagın uygulamanın pcbsini cizerken dikkatli olmalısın.

fatihvelid

Ferrit Bead'in endüktif değeri nedir ? Trafolu RJ45 plug'i nerden bulabiliriz.Selanik pasajında var mıdır ?
Teşekkürler

Göktuğ

Aşagıdakilere inanırsın umarım.

From Wikipedia, the free encyclopedia
Ferrite bead is a passive electric component used to suppress high frequency noise in electronic circuits. Ferrite beads employ the mechanism of high dissipation of high frequency currents in a ferrite to build extremely effective high frequency noise suppression devices. Ferrite bead is similar in construction to inductor, but working in especially that area that is parasitic for general purpose inductors.

fatihvelid

goktug1217, Ferrit Bead'in yaptığı işi anladım. Bu elemanın endüktif değeri yok mu. Standart mıdır ?

ise

parazitleri engellemek için kullanılan içerisinden tel geçen boncuk tip ferittir. endüktif etki gösterir. göktüğ arkadaşımın anlattığı gibi şase ve besleme gerilimlerinde kullanılır. dışardan gelen parazitleri engeller.

Göktuğ

Standartdır. Zaten devrede olmasada calısacaktır devreniz. Gurultuyu azalmak amaclı kullanılır.

fatihvelid