Otomotivde ECU yardım ???????**

Başlatan topalizm, 25 Aralık 2006, 02:04:35

topalizm

otomotivde kullanılan mikrodenetleyiciler ve uygulamalrı hakkında bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

otm

merhaba
Araçlarda kullanılan ECU birimlerindenmi bahsediyorsunuz.?

topalizm

Alıntı yapılan: "otm"merhaba
Araçlarda kullanılan ECU birimlerindenmi bahsediyorsunuz.?

evet tam olarak öğrenmek istediğim o

otm

Bu tip üniteler son derce özel ürünler.Bilinen mikrokontrolorler pek kullanılmıyor.daha çok siemens ve bosh ürünleri kullanılıyor.zaten araçların birçoğu (uzakdoğu ve japon hariç) simtech (siemens) yada motronic (bosch) ECU kullanıyor.GM nin kendi üretimi olan bazı ürünlerde var ancak onların da temelinde kendi üretimi olan mikrokontrolorler var.Aslında bu tip kıullanımlar yapıyı korumanın yanında otomobil elektroniğinin kendine has özelliklerinden kaynaklanıyor.

Siemens eski modellerinde İNTEL 80Cxx ve 87CXX serisinden bazı kontrolorler kullandı.Bosch un bazı modellerinde de 80C515 ve bu seriden bazı kontrolorler kullanıldı.
Bazı devre şemalarını aşağıda bulabilirsiniz.
www.uniteknik.com/dosya/ecu1.pdf
www.uniteknik.com/dosya/ecu2.pdf

omenek

Arkadaşlar bu ECU dediğiniz şey tam olarak nedir.

emrahmrcn

Tam açılımı Engine Control Unit (Motor kontrol ünitesi) , motora ait enjektorler , devir sensorleri , sıcaklık ,hava-oksijen sensorleri ,gaz pedalı açısı gibi girdi-çıktı ları değerlendirerek motorun çalışması için gereken ayarlamaları yapar.
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

a.zorba

kendim endüstrıyel kart tamir işi ile meşgulum. son zamanlarda özellıkle tekstıl piyasasının darlaşması ıle yenı işler yapmak istıyorum bunun için gelen bir kaç özel servis beraber "ehlıyetı bıle olmayan benden"  arabaların sanayi jargon unda beyin dedıkleri ECU ları ve çeşitli kartlarını tamir edmemi istıyorlar aramızda bu işle ilğilenen   tecrube sahıbı arkadaşlar varmı varsa en azından başalngıç sevıyesınde bılgı verebılırmı.(genel arızalar nelerdır program nasıl atılır vb.) bu eculara G.Antep de program atılıyormuş bende K.Maraş ta yım.
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.