Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

PIC C acil yardım lütfen!!!!!!!!!!

Başlatan emocan, 30 Aralık 2006, 23:07:35

emocan

mrb arkadaşlar...PICC lıte da yazdıım dosyayı .hex e çevirmeye çalışıyorum ama sürekli hata veriyo..örneği bir kitaptan aldım ve sürekli şu hataları veriyo:

undefined identifier : ADCON1
undefined identifier : ADCON0
undefined identifier : ADCON
undefined identifier : ADRESH
undefined identifier : ADRESL

ya bunları benim tanımlamam gerekiyomu ki sonuçta derlemeden önce pic seçimi de var ve bunları zaten tanımalı die düşünüyorum...

#include <pic.h>

main(void)
{
unsigned int sicaklik;
TRISB=0;
TRISA=1;
ADCON1=0x8E;
ADCON0=0x41;

for(;

{
ADCON0=0x45;
while((ADCON0&4)!=0);
sicaklik=ADRESH;
sicaklik=256*sicaklik+ADRESL;

if(sicaklik<10)PORTB=0;
else if(sicaklik<20)PORTB=1;
else if(sicaklik<31)PORTB=2;
else if(sicaklik<41)PORTB=4;
else if(sicaklik<51)PORTB=8;
else if(sicaklik<61)PORTB=16;
else if(sicaklik<72)PORTB=32;
else if(sicaklik<82)PORTB=64;
else if(sicaklik<92)PORTB=128;
else PORTB=0xFF;
}
}

program bu işte neden böle dio anlamıyorum...kitapta sadece böle vermiş tanımala felan yapmamış ADCON vs..ler için...yardımcı olursanız çok sevinirim...şimdiden teşekkürler

kurumahmut

belirttiğin yazmaçlar pic.h içinde tanımlılar. O halde pic.h dosyası include edilemiyor olmalı. bu sorunu çözmelisin. hiteci mplab içinden bir kez kullanmıştım. Ama problem çıkarmamıştı.

emocan

peki nasıl yapabilirm bunu bi yardım edebilir misin....haftaya pzt bitirmem gerekiyo bunu....

optech

Kullandigin pic icin tanimli olmayabilir bu degiskenler. Buna dikkat ettin mi? Derleyici de dogru pic i sectin mi?

Analyzer

Selam,

Hangi pic'i kullanıyorsun ve tam olarak ne yapmak istiyorsun? Detaylı olarak yazarsan yardımcı olalım.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

burak1987

Alıntı Yapfor(;

burada sonsuz döngü mü yapmak istedin eğer sonsuz döngü yapacaksan bir tane daha ";" koyman lazım ve parantezi kapatman lazım. Yani doğrusu ;
"for( ;; )" böyle olmalı hatanın nedeni bu olmaya bilir belki ama programın çalışmasında hata olabilir.

emocan

arkadaşlar projemin devresini ve kodlarını 2 üstteki yere koydum oraya bakarsanız sevinirim...teşekkürler...

semesu

mrb sorunu cozebıldın mı bılmıyorum ama  confıgure-select device  kısmından 16F877 yi sectiginde sorun  cozulecektır cunku aynı sey bende de olmuştu
iyi calısmalar

arslan74

Alıntı yapılan: "emocan"mrb arkadaşlar...PICC lıte da yazdıım dosyayı .hex e çevirmeye çalışıyorum ama sürekli hata veriyo..örneği bir kitaptan aldım ve sürekli şu hataları veriyo:

undefined identifier : ADCON1
undefined identifier : ADCON0
undefined identifier : ADCON
undefined identifier : ADRESH
undefined identifier : ADRESL

ya bunları benim tanımlamam gerekiyomu ki sonuçta derlemeden önce pic seçimi de var ve bunları zaten tanımalı die düşünüyorum...

#include <pic.h>

main(void)
{
unsigned int sicaklik;
TRISB=0;
TRISA=1;
ADCON1=0x8E;
ADCON0=0x41;

for(;

{
ADCON0=0x45;
while((ADCON0&4)!=0);
sicaklik=ADRESH;
sicaklik=256*sicaklik+ADRESL;

if(sicaklik<10)PORTB=0;
else if(sicaklik<20)PORTB=1;
else if(sicaklik<31)PORTB=2;
else if(sicaklik<41)PORTB=4;
else if(sicaklik<51)PORTB=8;
else if(sicaklik<61)PORTB=16;
else if(sicaklik<72)PORTB=32;
else if(sicaklik<82)PORTB=64;
else if(sicaklik<92)PORTB=128;
else PORTB=0xFF;
}
}

program bu işte neden böle dio anlamıyorum...kitapta sadece böle vermiş tanımala felan yapmamış ADCON vs..ler için...yardımcı olursanız çok sevinirim...şimdiden teşekkürler

Her pic de ADCON registeri yok eğer kullandığın pic'in header dosyasını ekli değilse hata verir.

#include <pic.h>

Bütün Piclere ait genel bir başlık dosyası. Derleyicinin PIC secmin kısmı olacak. Oradan kulandığın pic secersen kendisi otomatik başlık dosyasını ekler.

Selamlar