Duty cycle??

Başlatan Fixxer, 05 Ocak 2007, 18:55:50

Fixxer

Herkeze kolay gelsin arkadaşlar 12 volt ile kare dalga üretmem gerekiyor dutycycle ayarlı olmasını istiyorum bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum şimdiye kadar bu konuyla hiç karşılaşmadım teşekkürlerr
...............................

omenek

MOVLW D'64'            ;pwm frekansı 15625hz
MOVWF PR2
BCF STATUS,5
MOVLW B'00000100'  ;postscaler=1/1 , prescaler=1/1 , Tmr2 devrede
MOVWF T2CON        
MOVLW B'00001100'  ;pwm modu
MOVWF CCP1CON
CLRF CCPR1L           ;duty cycle %0

pwm de tmr2 içeriği  pr2 yazmacına atadığın değere eşit olduğunda kesme üretiyor.PWM sinyali PORTC,2 bacağından sinyal çıkarıyor. duty cycle oranınıda CCPR1L reginin içeriği belirliyor.

16f73 ün pdf sini aç gerekli açıklamalar var

12v kontrol etmen için pic ile npn transistörü sürersin bu transistörün kollektörüylede pnp bir transistörü sürerek akım pompalayabilirsin.
kolay gelsin.

Fixxer

aslında daha anolog bişiler düşünüyorum ilk olarak yani bunu 555 ilede yapabilirim dimi ayarlı olarak % 50 %60 %70  %80 gibi
...............................

OG

CD4538 i inceleyiniz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ipek

cok eski bir ic fakat intersil icl8038 bulabilirseniz duty saykil ayarlama ayagi mevcut ve bu iside gercekten iyi yapar basit pratik favori elbette 555

z

C ve R osilasyon frekansini belirler. Potansiyometre tam ortada iken %50 duty sinyal alirsin. Potu saga ve sola cevirerek dutyi nerede ise 0..100 araliginda degistirebilirsin.

Cikisa bir tane daha 40106 inverter koymakda fayda var.

Pot icin 10K yada 100K secip (lineer cok turlu) istenen frekans icin C degerini  deneyerek bulabilirsin. Baginti dersen uzun isi var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com