kayan yazı yardım

Başlatan serpil_07, 07 Ocak 2007, 20:21:05

serpil_07

arkadaşlar siteten indirdiğim bir kayan yazı var.
tek sorunu i,ş,ö,ğ gibi harfleri içermiyor. ascıı kodları var. kitaptan buldum. 16f628a ile yapılmış 6 matris var. devreye bu kodları nasıl eklerim veya nasıl displayda çıkartırım. bilgi verirseniz sevinirim.

serpil_07

arkadaşlar yine siteten indirdiğim bir kayan yazı var. gölgelenme veya titreme var. nasıl giderebilirim.

pause değerini 1 yapıp titreme değerini değiştirdim. yine aynı ne yapsam değişir. yardımcı olursanız sevinirim. :roll:

crazyahmet

DEVRE ŞEMANI FALAN GÖNDERİRSEN DAHA ÇOK YARDIM ALIRSIN,NERDE HATA YAPTIĞINI GÖREMİYORUZ.SANA TAVSİYEM,MADEM KAYAN YAZI FALAN YAPIYORSUN ISIS GİBİ SİMULASYON PROGRAMLARINI KULLAN DAHA ÇABUK DEĞİŞİKLİK YAPIP,HATALARINI ANINDA GÖRME OLANAĞIN OLUR SONRA DEVREYİ KURARSIN.İYİ ÇALIŞMALAR..
Cömertlik ve yardım etmede  akarsu gibi ol, Şefkat ve merhamette güneş gibi ol, Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol, Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol, Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol, Hoşgörülülükte  deniz gibi ol...

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "serpil_07"arkadaşlar siteten indirdiğim bir kayan yazı var.
tek sorunu i,ş,ö,ğ gibi harfleri içermiyor. ascıı kodları var. kitaptan buldum. 16f628a ile yapılmış 6 matris var. devreye bu kodları nasıl eklerim veya nasıl displayda çıkartırım. bilgi verirseniz sevinirim.

Alıntı yapılan: "serpil_07"
arkadaşlar yine siteten indirdiğim bir kayan yazı var. gölgelenme veya titreme var. nasıl giderebilirim.
pause değerini 1 yapıp titreme değerini değiştirdim. yine aynı ne yapsam değişir. yardımcı olursanız sevinirim.

Her iki sorunda yazılımdan kaynaklanıyor.Dolayısıyla çözümü yazılımda aramak gerekıyor.

1. sorunun cozumu harflerın tanımlı oldugu alt rutıne eklemeler yapmaktır.
Eger yabancı karakterler olmasın sadece türkce karakterler olsun ıstıyorsan sana daha basıt bır cozum onereyım. q,w,x karakterlının yuklendıgı kısma ö,ğ,ü harflerini ekleyebilirsin.(tabi q,w,x silinmiş olur)
eger hepsı olsun ıstıyorsan tabloya eklemeler yapıcaksın bu ascii kodlarını bulmaktan cok fazla bılgı gerektırır yazılımı ıncelmen cozmen gerekır.

2. sorunun cozumu ise yine yazılımdadır.Muhtemelen stun taramalı bır program yazılmıstır ve saglıklı yazılmadıgı ıcın tıtreme problemı olusmustur.Tarama süresini yavaslatarak kısmı cozum üretebilirsin ancak buda baska sorunlar olusturacaktır.Parlaklıgın dusmesı kayma hızının artması gıbı sorunlar cıkacaktır.

Kısacası 2. buldugun programı duzeltmen cok zor. :)
1. buldugun program ile ilgili yapılacaklarıda kısaca yazdım.
Kolay gelsin...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Chan86

serpil içinde bulunmayan harflerin boyutunu sen hesaplayarak hexedesimal olarak yazabilirsin ben öle yaptım her harfin kodlarını çıkardım istediğim gibi

İyi çalışmalar......

ilker_32

Forumda dolaşan bir program var bununla ilgili. ASCII kodları çok rahat oluşturulabiliyor. Yapman gereken yanan led'e 1 sönük led'e 0 vermektir. Harf  program üzerinde oluşturulup bir tuşla basma ile kodlar alınabiliyor. Önemli olan programı forumda bulmaktır. :)

EDİT: https://www.picproje.org/index.php/topic,15674&highlight=assembler+gecikme