16f877 ile ds1307 ve ds18b20 yardım ...

Başlatan muser53, 14 Ocak 2007, 14:48:53

muser53

ı2cread sda,scl,$D0,$00,[sn,dak,saat,gun,tarih,ay,yıl,kontrol]

16F877 bu satırı yazıyorum. isiste çalışıyor.
devreye yerleştiriyorum . çalışmıyor. ds1307 4k7 sda ve scl pull up tamam . pili tamam . 32,768 kHz kristali tamam. fakat 16F877 bir türlü okumuyor saaati.

ı2cread sda,scl,$D0,$00,[sn,dak,saat,gun,tarih,ay,yıl,kontrol] bu komut satırı yerine basit veriler yazıyoprum . ekranda görüyorum ör: sn:00
dak=$30 saat=$12  ben bunları basit girdiğimde erkranda görebiliyorum.   saat bir türlü okutamadım.
tercümesi olanlardan yardım bekliyorum.

ete

DS1307 nin kristal bağlantısı X1 ve X2 bacaklarına en yakın yerden yapılmalı.
Gerekirse bu bacaklar data sheet de gösterildiği şekilde GND ile çevrilerek dış etkilere karşı korumaya alınmalı. Mutlaka X1 yada X2 bacaklarından birinde 32768 Hz sinyali bir frekansmetre ile okumaya çalış.
Byük ihtimalle DS1307 nin osilatörü çalışmıyor.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

mika

Konunun üzerinden uzun zaman geçmiş ama;
DS1307'ye pil bağladınız mı?. Proteus'da gerek yok ama devreyi yaptığınızda mutlaka pil ister.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "mika"Konunun üzerinden uzun zaman geçmiş ama;
DS1307'ye pil bağladınız mı?. Proteus'da gerek yok ama devreyi yaptığınızda mutlaka pil ister.
Ek olarak pil bağlamasanızda pil girişini 100k ile şaseye çekin mutlaka.Pil girişini boşta bırakmamak gerek...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.