16F877 portlarını dijital okumaya tanımlama

Başlatan pcb, 18 Ocak 2007, 02:22:17

pcb

Arkadaşlar, 16F877 nin PortA sı ile 0-5V arası değerleri ADCIN komutu kullanarak  ekranda okuyabiliyorum ancak portaa nın port sayısı yeterli değil diğer portlarlada ADCIN komutu ile analog dijital okuma yapabilirmiyim yoksa benmi yapamıyorum. Yardımcı olurmusunuz.
Amaç diğer portlarlada okuma yapmak.

ete

16F877 nin data sheetinde ADC bölümüne bakarsan nasıl yapman gerektiği gösteriliyor. ORada bir tablo var ve ingilizce bilmen gerekmiyor.
ADCON1 registerine verilecek değerler ile bu iş yapılmakta olup tabloda hangi pinlerin Analog hangilerinin Digital olduğuna göre ADCON1 registerine verilecek değerler gösterilmiş durumda.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

XX_CİHAN_XX

Eger datasheet i cozemezsen
Arama motorunu kullan.
Oldukca doyurucu bilgi var.

Bunlardan birtanesi
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

unerakcay

Toplamda PortA nın hepsini yani 8 tane anoloh giriş kullanbilirsin. Hangilerinin olacağını da ete hocamın dediği gibi ADCON1 regiter ayarlarına bakabilirsin. Diğer portları anolog giriş kullanma imkanın yok
Mikro C 6.20 MPLAB 7.50 EasyPIC4

sitenindelisi

Alıntı yapılan: "unerakcay"Toplamda PortA nın hepsini yani 8 tane anoloh giriş kullanbilirsin. Hangilerinin olacağını da ete hocamın dediği gibi ADCON1 regiter ayarlarına bakabilirsin. Diğer portları anolog giriş kullanma imkanın yok

Burada bir yanlış bilgi var.
16F877 üzerinde 8 kanal ADC vardır ve bunlardan 5 tanesi  PORTA üzerinde
RA0
RA1
RA2
RA3
RA5

diğer 3 kanal , PORTE üzerindedir.

unerakcay

Alıntı yapılan: "sitenindelisi"
Burada bir yanlış bilgi var.
16F877 üzerinde 8 kanal ADC vardır ve bunlardan 5 tanesi  PORTA üzerinde
RA0
RA1
RA2
RA3
RA5

diğer 3 kanal , PORTE üzerindedir.

Evet hocam haklısın kusra kalmayın dikkat etmemişim diğerleri PORTE de imiş düzelttiğiniz için teşkkür ederim. 8 ini de hiç kullnamadım daha dikkat etmemişim.
Mikro C 6.20 MPLAB 7.50 EasyPIC4