DS1302 pratik sorunu

Başlatan mavi, 22 Ocak 2007, 23:09:32

mavi

Ds1302 devresi yaptım  programını da yazdım sanal ortamda her şeyi çalıştırdım ds1820 den okuma yapılıyor. ds1302 den okuma yapılıyor yazma yaparak tarih saat değiştiriliyor ama pratikte entegreyi çalıştıramadım.kristal 32768 khz takılı ve acaba bread boarddamı çalışmıyor diye üç kristal denedim. yapılan okuma sürekli 00:00:00 ve tarih 00/00/2000 diye geliyor 20 yi ben ekledim entegreden  yıl 00 olarak geliyor.bacaklardaki yukarı çekme dirençleri çalışıyor.
pil bacağına 5 volt verdim  hatta açıkta bıraktım.

seri numarası
DS1302
0536A4
522AB

Entegrede mi fark var acaba?
Telecommander Monster Of Network

armys2000

Basitçe bir şema ve okuma yaptığınız Rutini yazabilirseniz !

Hocam Pratikte uygulama yaparken CE ucuna dikkat ettiniz mi?

Okumadan önce Low okuma veya yazmaya geçeceğin vakit High sonra okuma veya yazma işlemi bittikten sonra tekrar Low

Bundan dolayı okuyamıyor olabilir.

ete

Saat'e yazma yapmazsanız default olarak saat çalışmıyor. Önce saat değerlerini mutlaka sıfır da olsa yazın. Şayet yinede çalışmaz ise mutlaka kristal bağlantısını DS1302 nin kristal bacaklarına en yakın yere yapın.
Gerekirse data sheet de gösterildiği gibi kristal bağlantısını GND ile daire içine alın (maskeleyin).

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

mavi

mavi

armys2000

@mavi hocam

verdiğiniz link te :)

Bu Sayfaya Erişim Mahkeme Kararıyla Engellenmiştir!

uyarısı var

OG

Bu siteye erişim için gereken çözümler biryerlerde anlatılmıştı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

armys2000

@OG Hocam www.megaupload.com dahil siteye girilmiyor
o bahsettiğim uyarı mesajıyla karşılaşıyorum

bu siteyi ya gümlettiler yada hakkattende  mahkeme kararıyla kapattılar.

OG

BURADA yazılanları yapınca siteye girebiliyorsunuz. Bir toolbar yüklemek istiyor ben yüklemedim. Bende google nin bile search bar ı yüklü değildir. Güvenmem.

armys2000

:) hocam aynen bende toolbar konusunda titizimdir. vazgeçtim.

mavi

Yanlış yaptığım bişi olduğunu sanmıyorum ama eksik yaptığım bişi var galiba biraz daha çalışacağım...rapide giremiyorum hemenpaylaş kapandı megaupload girilmiyor pek fazla alternatifimiz kalmadı.

http://f1.grp.yahoofs.com/v1/MFu2Rb_Px977InPy1InpJdJ17CcCINj70KhnKxl_AQ2Hd4p4_DxBqx1X5rNBCkBbT7BkxzpbpngYnTD-p_eOQZx5yahgIG1Txhw/Desktop.rar

dosya picprojeup9 yahoo paylaşım grubunun içine koydum

yasaklı sitelere girebilmek için bir program vardı kendi pc nizi dns çözümleyici yaparak ttneti kullanmadan bilgisayarınız kendisi siteyi bulup açıyor.işyerindeki pc nin içinde silmediysem yüklerim bu tip yerlerde işe yarıyordu.Çünkü ttnetin dns sunucuları istenmeyen siteyse dns adresini kayıt yok tarzında gönderip siteyi buldurmuyorlar.

OG

Mavi,

Yanlış yapmış Megauplod'a girmişsin, mahkeme seni arayacak  :)

armys2000

Hocam hemen il başta gördüğüm bişeyi bahsedeyim

RST VAR PORTA.3

Demişsiniz lakin portun giriş mi? Çıkış mı? olduğunu set etmemişsiniz..

İlerleyen satırlarda da bu RST değişkenine deger ataması yapmışsınız

SetTime:
                       RST = 1 ' Ready for transfer
                       ' Enable write
                       ShiftOut IO, SCLK, LSBFIRST, [$8e, 0]
                       RST = 0 ' Reset RTC
                       ' Write all 8 RTC registers in burst mode
                       ShiftOut IO, SCLK, LSBFIRST, [$be, rtcsec, rtcmin, rtchr, rtcdate, rtcmonth, rtcday, rtcyear, 0]
                       RST = 0 ' Reset RTC
                       Return

GetTime:         ' Subroutine to read time from RTC
                       ShiftOut IO, SCLK, LSBFIRST, [$bf] ' Read all 8 RTC registers in burst mode
                       ShiftIn IO, SCLK, LSBPRE, [rtcsec, rtcmin, rtchr, rtcdate, rtcmonth, rtcday, rtcyear, rtccontrol]
                       RST = 0 ' Reset RTC
                       Return

Eğer Porta.3 ün Tris ini Set etmezseniz. Sorun çıkabilir. hatta sorun burdan kaynaklanıyor diye tahmin ediyorum. Çünkü daha önce de buna benzer hatalarla karşılaştım özelliklede portu okumada (PBP de) bunu bence set ediniz çıkış olarak ayarlayınız. birde öyle deneyiniz ki RST=0 veya RST=1 Çalışabilsin

armys2000

Benim Proteus un versiyonu eski olduğu için şemayı açamadım ,inceleyemdim.

mavi

neyse board çalışmıyormuş tekrar monte edince çalıştı.
bordun bazı yerleri yanmış galiba.

artık yeni bir bard alacağız

yalnız devreyi monte edip çalıştırınca saat ve tarih hep aynısını gösteriyor bu normal bir sonuçtur.panik yok saat 10:42:00 a ayarlanıyor her defasında tekrar göstermeye gelinceye kadar 6 saniye geçiyor ve tekar ayar yapılıyor bu nedenle hep 10:42:06 görülüyor.