TMR komutunun kullanımı hakkında basit bir açıklama?

Başlatan futureng, 25 Ocak 2007, 16:38:57

futureng

Arkadaşlar TMR komutunu ultrasonik mesafe ölçümü ile ilgili bazı programlarda kullanıldığını gördüm. İnceledim ama mantığını tam olarak kavrayamadım. Basitçe bu komutun kullanım mantığı nedir? Teşekkür ederim.
GimpTR.COM: Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünüşü  http://www.gimptr.com

mytap

Merhaba;

Ben PROTON kullanıyorum fakat PBP da TMR adında bir register mevcut bu register ayarlandığı takdirde Counter yani bir sayıcı olarak kullanılabilir. Bu counter programcıya göre elbette her işte kullanılabilir. Mesafe ölçümlerinde sanırım mesafe ölçüm için start verildiği anda,  ultrasonic sensörler ile aynı anda devreye girerek, sensörlerin herhangi bir engele çarpıp geri döndüğü anda durdurulup geçen zamanı metre inç vb. değerine çevirmesi gerekir. Pek uğraşmadım ama TMR ile sanırım bu şekilde olması gerek.
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

XX_CİHAN_XX

Evet mesafe olcumunde ve daha birçok yerde timer kullanabilirsiniz.
Mesafenın olcumu ses dalgalarının gonderılmesı ve gerı gelmesı boyunca gecen sure ile bulunuyor.Bu sure ise timer aacılıgı ıle tespıt edılıyor.Pıc teki tımer0 sayıcısını ve teknık ozellıgını forumdan ararsan detaylı bılgıye ulasabılırsın.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.