16f84a ile vumetre yapmak mümkünmü?

Başlatan einstain90, 28 Ocak 2007, 13:07:48

einstain90

Arkadaşlar 16f84a entegresi ile vumetre yapmak mümkünmü? Eğer mümkünse ve yapan arkadaşlar varsa buraya çizimi ile hex kodunu atarsa tam süper olcak :) Yardımlarınızı bekliyorum.
Her işte her zaman bir aksilik çıkar.Siz yeterki pes etmeyin...

armys2000

neden 16f84 kullanasın ki? Eğer çok alengirli cafcaflı veya görsel bişey olmasın diyorsan hem dot hem bar vu metre yapabileceğin ve kolayca bulabilecein bir entegre var LM3915 bunu bir incele . Yok ben illaki çok fonksiyonlu görselliği bol olan bişey yapacağım diyorsan mcu kullan ama ilk başta ac (RMS) sinyali dc Sinyale çevirmelisin sonra bunu tamponlayıp mcu adc sini kullanarak bunu görselleştirmek. Bu arada 16f84 te ADC yok ona göre Bol şans

einstain90

Bende daha değişik vumetreler var ama ben 16f84a ile bir vumetre yapmak istiyorum.

ismetelk

adc si olan piclerden biriyle (16f877) kolaylıkla yapılabilir sanıyorum ama 16f84 le biraz zor.imkansız değil belki ama oldukça uğraştırır sanıyorum tabi harici bi adc kullanmazsan. kimse sana burda bunun devresini ve hex kodunu vereceğini sanmam. bu senin projen falan değilse (16f84 diye ısrar ettiğine göre aklıma oyle geldi) 877 kullanarak kendin bişeyler yapabilirsin
kolay gelsin

armys2000

16f84a da ADC yok eğer ADC için başka bir entegre kullanırsan (MAXIM,LINEER ve ANOLOG firmalarını da kullanabilirsin) artı birde rms to dc kullanman gerek yine bunuda maxim mx536a ile yada ikitane op-amp ile bu ac/dc convert i yapabilirsin ama bu vu-metre fiyatı birim bazda ne olur orasını sen düşün . 16f84 yerine 16f628 kullansan olur mu ? en azından ADC si var  hemde kod alanı yonunden 16f84 ten iyi geriye sadece RMS to DC kalıyor onuda dediğim gibi op-amp ile yapabilirsin.

einstain90

ok anladım yani bu entegre ile vumetre yapmak uğraştırır diyosunuz peki 16f877 ile yapılmış bir projenin dosyaları varmı?

armys2000

bu tarz bir çalışmam olmadı. ama başlanırsa yardımcı olmaya çalışırım.

ismetelk

http://www.elektrotekno.com/about6149.html
burda bişey var gibi ama uye olman gerekiyo
ayrıca bunu sen pic öğreneyim yada bişeylerle uğraşayım diye yapıyosan neden hazır bişeyler arıyosun araştırarak ve biraz zaman harcayarak 16f877 ile oldukça kolay bi konu yok öğrenmek için değilde vumetrem olsun diyosan niye picle yapıyosun. onu anlamadım

armys2000

@ismetelk hocam bende aynı şeyi söyleyecektim ama arkadaş yeni üye olduğu için bişey demedim. :)

bu arada lütfen alınma  @einstain90 @ismetelk hoca haklı öğrenmek için mi yoksa vu-metrem olsun diye mi burdasın..??

Hepimizin amacı burda bilgi paylaşımı. Ama hazırdan ziyade fikir bazında paylaşım.

Elektron74

Alıntı yapılan: "armys2000"16f84a da ADC yok eğer ADC için başka bir entegre kullanırsan (MAXIM,LINEER ve ANOLOG firmalarını da kullanabilirsin) artı birde rms to dc kullanman gerek yine bunuda maxim mx536a ile yada ikitane op-amp ile bu ac/dc convert i yapabilirsin ama bu vu-metre fiyatı birim bazda ne olur orasını sen düşün . 16f84 yerine 16f628 kullansan olur mu ? en azından ADC si var  hemde kod alanı yonunden 16f84 ten iyi geriye sadece RMS to DC kalıyor onuda dediğim gibi op-amp ile yapabilirsin.
Malesef hocam 16F628 de ADC yok, karşılaştırıcı var.  
  @einstain90 16F84 ile bu iş yapılabilir ama girişlerine haricen bir ADC koymak gerek. Bu da  tabiki hem maliyet hem de devre karmaşasını beraberinde getiriyor. 16F84 yerine ADC si olan 16F877 yi ya da başka bir ADC si olan PIC kullanmak en mantıklısı. Bana göre yapılacak Vumetre özel bir şey olmayacaksa bu iş için üretilmiş hazır LM3915 kullanmak en doğrusu. Uğraşmazsınız.Karar seninin. Saygılar.
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

armys2000

@Elektron74 hocam uyarı için sağol Dalgınlık

einstain90

Aslında amacım öğrenmek. Ama internette bilgi kolay kolay bulunmuyor.Bende yazılmış olan kodlamaları inceliyerek öğrenmeye çalışıyorum.Genelliklere internette bu kodların filan ne anlama geldiği var uygula pek yok bu yüzden sorunlar yaşaya biliyorum örneğin for next in döngü olarak kullanıldığını biliyorum ama bir türlü bu döngüyü kuramıyorum. Ama bir arkadaşın bu fort next ile yaptığı döngüyü inceleyince bunun nasıl kullanıldığını çok daha ii anlıyorum.:) Bu arada bir arkadaş hakkaten bunu kullanarak bir döngü yazarsa çok memun olurum. Birde Acaba 16F84 ile bir lambayı yavaş yavaş söndürüp yavaş yavaş yaka bilirmiyim?

mech

Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

mech

i var word
  a var word
for i = 1 to 100
a=a+1
next

'a'nın sonucu 100 olacak

vu metre içinse:
a var byte
 s1 var word 
 s2 var word
 s3 var word
 s4 var word
 s5 var word

trisb=0 'portb çıkış
       'porta ilk açılışta zaten analog dijital çevirici.

devam:

adcin porta.0,a ' porta.0'a ses girişi(opamp ile 'yükselt - geri beslemeye 25k trimpot kullan)
pause 20 'voltaj okuma için bekle

s1=a
s2=a/2
s3=a/4
s4=a/6
s5=a/8

pwm portb.0,s1,1 ' pwm ile 0-5 arası voltaj çıkışı(portb.0'dan) Led1'e
pwm portb.1,s2,1 ' pwm ile 0-5 arası voltaj çıkışı(portb.1'dan) Led2'ye,vs
pwm portb.2,s3,1 ' pwm ile 0-5 arası voltaj çıkışı(portb.2'dan)
pwm portb.3,s4,1 ' pwm ile 0-5 arası voltaj çıkışı(portb.3'dan)
pwm portb.4,s5,1 ' pwm ile 0-5 arası voltaj çıkışı(portb.4'dan)

goto devam

Denemedim ama üzerinde oynamalar da yapman gerekebilir.

Opamp olarak LM741 kullan. 7 -->+12V, 4-->GND, 3-->sinyal(müzik) girişi,6-->çıkış(porta.0'a)  --- 3 ile 6 arasına 25k pot ya da trimpot  yada direnç kullan.--- 3'ten müzik girişini 1K'lık dirençle ver.---2'yi GND'ye 1K'lık direnç ile ver.

Kolay gelsin.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

z

Amac sesle kıbraşan led çubuğu yapmaksa bakıldığında vumetre gibi görünen düzenek yapabilirsin.

Ses sinyalini tek transistörlu basit bir yükselticiden geçir. Çıkışta kısmen kırpılmış bir ses elde et.

Picin portlarından bir pinini giriş tanımla ve 10K gibi bir dirençle gnd'ye çek.

Bu pin ile transistorun kollektoru arasına 1uf  kapasite bagla.

Gelelim algortimaya. max, led sayımız olsun.

T bir kaç yüz mikrosaniye (deneme ile bul)

n yakılacak ledin numarası.

Bir döngü içinde;

n=1

Don:

T kadar bekle, Pini oku

Pin=1 ise n. ledi yak, n=n+1, n= max ise n=max-1, goto Don

Pin=0 ise n. ledi söndür, n=n-1, , n=0 ise n=1, goto Don

Sesin şiddetini potla ayarlayarak en iyi kıbraşma durumunu elde et.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com