dot matris kullanımı?

Başlatan mech, 30 Ocak 2007, 00:56:44

savas1980

elimdeki 7satir 5 sutun led matris uzerinde FYM-12571AS-21F yazıyo iç kısmında ise CD-1057A\B ben bunun datasheetini bulamadım belkide aramayı bilemedim yardımcı olursanız sevinirim

Hallettim herkese teşekkürler

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "mech"
Alıntı yapılan: "ilker_32"bacak sırasını bilsen yeterli desem;

1.LT Lamp Test
9.D0 data LSB
10.D1 data
11.D2 data
12.D3 data
13.D4 data
14.D5 data
15.D6 data MSB   =0d-d6 karakter set
16.+VCC

5-6 bacaklar boş olmalı.
Bu dijital galiba. Bendeki Analog. Elimde bir de 8x8 var kodu:HIRC8X8-5.
datasheeti yok.
Ortak katod 8x8 5mm led capında olan bu matrıs dısplayın ayak uclarını ogrenmek ıcın datasheete gerek yok!!!
@sitenindelisi zaten vermiş cevabını olcu aletı ıle baglantı uclarını bı yere not et.çalışma mantıgıda yukarıda @ibrsel tarafından acıklanmıs ve sıtede bolca ornek var bu konuda.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

murbay

bu iş gerçekten insanın kafasını çok karıştırıyor. ölçü aleti ile kontrol etmek en güzel yol.

burada belki bilmeyenler olur bir fikir vereyim. 5x7 displaylerde displayin yönü önemli değil (dikey doğrultuda). her iki yöndede bacaklar simetrik yapılmış. Ayrıca sütun anot, sütun katot diye birşey yok. her hangi bir display iki şekilde de kullanılabilir. ölçü aletiyle tespit etmek kaydıyla...
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "murbay"bu iş gerçekten insanın kafasını çok karıştırıyor. ölçü aleti ile kontrol etmek en güzel yol.

burada belki bilmeyenler olur bir fikir vereyim. 5x7 displaylerde displayin yönü önemli değil (dikey doğrultuda). her iki yöndede bacaklar simetrik yapılmış. Ayrıca sütun anot, sütun katot diye birşey yok. her hangi bir display iki şekilde de kullanılabilir. ölçü aletiyle tespit etmek kaydıyla...
Piyasada malesef anot, katod diye ayrım var.
Pratikte yok tabiiki fakat.Displayler uretılırken stun anot satır katod olacak sekılde yada tam tersı olacak sekılde üretılıyor.Dolayısıylada isimlendirmede anot katod seklınde degısıyor.Dedıgınız gıbı ıkı tarafta sımetrık ayak yapısına sahıp oldugundan protaıkte bu olay cok fazla fark etmıyebılır fakat dısplayın yanlarındakı gırıntı cıkıntılar fark ettıgı ıcın stun anod yada stun katod yerlesımı fark edebiliyor.Dolayısıyla pıyasada boyle bır ayrım vardır...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

murbay

Söyledikleriniz doğru, bende bunu demek istemiştim. Tamamladığınız için teşekkür ederim.
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

mech

meraba arkadaşlar ben dot matris tabletinin kullanımını çözdüm.
Sütunları taratıp her sütun için satır değerlerini giriyoruz hepsi bu. Bunun için çoğunlukla da 74hc154 kullanmışlar. datasheetine bakarsanız kullanımı çok kolay. her sütun arasında ortalama 1 ms bekleme yapılıyor.

örnek site:
http://www.eproje.com/modules.php?name=News&file=article&sid=263
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

serpil_07

ben displayin anoloğunu duymadım. duyan varmı arkadaşlar... :lol: :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

mech

dijitalini duymuşsundur sanırım. bu dijital olmayan.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

ise

@serpil

led analog(verilen örneklemeye  göre değişme gösteren) bir elemandır.  
verdiğiniz voltaja göre size belli oranda bir ışık üretecektir. bunu uygulaması rgb led modüllerde sıkça karşımıza çıkmaktadır.  ledlerin çalışma voltaj farklılığından yararlanılarak istediğimiz tonda renk elde ederiz..