Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Pic Basic RS485

Başlatan programmer07, 02 Şubat 2007, 19:26:39

programmer07

Slm Arkdaslar iyi çalışmalar Ben rs485 haberlesme uzerine bir projem için Arastirma Yapiyorum.Protokolu Bilen Arkadaslar

Ziya

Hocam, Picbasic bilmiyorum. O nedenle size bu konuda yardımcı olamam. İkincisi ledlerin parlaklığını arttırıp azaltma konusunda herhalde size dac lazım olacak. Piclerde pwm dac olarak kullanılabiliyor. 16F628 de bir tane var. Analog comparator iç referans değerini (0-255 arası olur mu bilmiyorum) de bacaklardan bir tanesine yönlendirebiliyorsunuz. Elinizde iki analog çıkış olur. Diğer iki ledin de parlaklığını arttırıp azaltmak için timer kullanarak pwm benzeri br sürme yöntemi elde edebilirsiniz. Bir tanesi kolay da iki tanesini yapmak zor. Baya uğraştırır (belki basit bir yolu vardır ama ben bilmiyorum).

Yazdıklarınız da biraz karışık geldi bana. Belki de yazdıklarınıza yoğunlaşamadığım içindir. Madde madde ne yapılacağını yazarsanız belki fikir verebileceğim noktalar olabilir.

RS485 konusunda bir sorun yaşamıyorsunuzdur umarım. Yani gönderilen bilgileri alabiliyorsunuzdur. Çünkü haberleşme uart haberleşmeden farklı değil.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

programmer07

evt hocam veri alısı -verisinde yada rs485 kullanımında  bir sorunum yok sadece tek hat uzerinden max uzaklık konusunu ve kablosuz sekilde bir kac arastırma yapıyorum..

constantine33

RS485 iletişiminde kullandığınız devreyi ve kodları gösterebilir misiniz? Ben de RS485 öğrenmeye çalışıyorum da.

sezgin05

Arkadaşlar RS485 protokolu diye birşey yok. Çünkü RS485 bir donanımın adıdır.  Yani RS232 donanımı için yazdığınız kodu RS485 donanımında da kullanabiirsiniz.
Örneğin verici olarak şu kodu yazın:
.....
SerOut PORTC.6,396,["A", Y1,Y2]

alıcı olarakta şunu yazın:
.....
SerIn PORTA.2 ,396,5,DONGU,[Wait ("A"),X1,X2]

çalışacaktır.  485 sadece daha uzak mesafe seri iletişim içindir.