one wire ve ds 1990

Başlatan teknikelektronikci, 04 Şubat 2007, 00:03:06

teknikelektronikci

Merhaba arkadaslar üstadlar sitede o kadar cok arastrma yapmama ragmen ds1990(ibutton) ile ve owout owin ile düzgün bilgi bulamadim
ilk defa tek hat ile haberlesme uygulamasi yapacam ve bunun kurallarini pek bilmiorum bazi konularda takidim yardimci olursaniz sevinirim simdidien tesekürler

sorunalrim su:
bu one wire (tek hat iletisim) imde pbp da owout owin komutlarimi kullanilior ve bu komut hakinda daha detayli bilgiye ihticim var örnegin mode kismi ne ise yarior bilgiyi nasil alip kaydedior ve bu arastirmama göre bu donanimlarin bir kereye mahsus resetlnmesi gerekiliormus acaba bunu owout veya owin komutu yapiormu ?

birde bu ibutton da belli bir şifresi varmis bu şifreyi nereden bilcez nasil belirlicez hep sabitmidir yoksa degistirebilirmiyiz yazilim ile

biraz fazla soru sordum ama bir uygulamada gördüm
OWOUT iButon,1,[$33] ' ROM oku komutu verildi
burdaki okuma komutu owout mu oluor yoksa köseli parantez icinde ki $33 mü ? yardimci olursaniz sevinirim simdidien tesekürler saygilar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

PhD

Merhaba arkadaşım,

İlk sorun için, PBP bilmiyorum ama CCS C de benzer komutlar var ve kendisi reset falan gereken tüm işleri yapıyor. Aynı LCD komutlarında olduğu gibi, siz nasıl 4 bit iletişide SWAP komutu ile falan uğraşmadan istediğiniz yazıyı tek satırda gönderiyorsanız bu komutlarda aynı işi yapıyor olması lazım.

İkinci sorun için aldığın DS1990 (veya DS1991 fark etmez) I-Button üzerinde 9 Byte'lık bir yazı var. C6 00 00 00 00 1E 35 2A 01 bu şekilde yanyana aralarında boşluk olmadan yazılmış bir şekilde malzemenin üzerinde yazmakta. Bunlardan en sağdaki yani 01 o malzemenin aile kodunu gösterir. Yani DS1990 ailesinin hepsinde ilk byte 01 dir. Bundan sonraki 7 byte C6' ya kadar olan kısım şifre dediğimiz malzemenin ROM kısmıdır ki bu hiç bir şekilde değiştirilemez. Diyeceksin ki madem değiştirilemez o zaman nasıl şifre bu? ;) Dallas bu şekildeki ürettiği tüm malzemelerindeki bu ROM kodundan sadece dünyada 1 tane üretiyor. Yani aynı 8 bytelık bir başka cihaz yok o yüzdende şifre olarak kullanılabiliryor. Bir bakıma anahtarlardaki çentikler gibi düşünebiliriz. En sondaki 9. byte yani C6 kontrol sayısıdır. Eğer DS1990' nın datasheetine bakarsan orada CRC diye bir algoritma yani kontrol algoritması var. Eğer PBP komutlar CRC yide otomatik yapıyorsa datasheette verilen algoritmaya 8 byte veriyi tabi tutarsan sonundaki 9. byte olan C6 verisini elde edersin eğer o algoritmaya son olarak 9. byte'ı işleme sokarsan sonunda 0 (Sıfır) kalması gerekiyor. Eğer sıfır kalmışsa veriler doğru alnımış demektir.

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"
OWOUT iButon,1,[$33] ' ROM oku komutu verildi
burdaki okuma komutu owout mu oluor yoksa köseli parantez icinde ki $33 mü ?

Son soru olarak, DS1990 içinde bir işlemci var siz içinde ne işlem yapmak istiyorsanız datasheette yazan komutları gönderirisiniz. Buradaki kotta 9 byte lık veriyi göndermesini söyleyen $33 komutu DS1990 a gönderiliyor sonra alıcı konumuna geçip gelen veriyi kaydetmeniz gerekiyor.

Kolay gelsin.
...hiç...

teknikelektronikci

hocam ilk öncelikle cevapiniz icin tesekür ederim
bu ibuttonu ben daha satin almadim isis ile calisacam ama bu şifre yi gercekte baskasinin üzerinden okuyupta kopyalama riski varmi dorusu merak ettim :) birde isiste ibuttona sag tiklayip sol tikladigimda özelikleriinde rom serial number yazior saniirm şifreside bu oluor öle değilmi ? birde demisiinizki
Alıntı Yapne işlem yapmak istiyorsanız datasheette yazan komutları gönderirisiniz
daha önce bakmistim data sheete dikatimi cekmemisti simdi tekar baktim dediginiz gibi match read search komutlari var ve bunlarda [fh] gibi belirtilmis sanirim bunlar oluor öle değilmi

tesekürler  Teknikelektronikci
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

PhD

Merhaba @teknikelektronikci arkadaşım,

Evet Rom Serial Number yazan bölüm şifre bölümü ama dediğim gibi normalde bu sayının 9 byte tan oluşması lazım. ISIS te nasıl bir mantık izlenmiş anlamdım. Eğer elinizdeki datasheet'in ilk sayfasındaki resimlerdeki DS1990 malzemelerine bakarsanız üzerindeki ROM numarasını görürsünüz. Malzemeyi satın aldığınızda da datasheetdeki resime benzediğini göreceksiniz. Datasheette gördüğünüz [FH] gibi sayılar komutlar oluyor.

Kolay gelsin.
...hiç...