16F877 Hakkında bilgi

Başlatan einstain90, 07 Şubat 2007, 14:03:01

einstain90

Arkadaşlar forumda bir kaç hafta geçtikten sonra elimdeki entegre ile pek bir şey yapılamıyacağını gördüm. Ve daha gelişmiş bir entegre almayı düşünüyorum. Sizce 16f877 özelllikleri daha gelişmiş projeler yapmak için yeterlimidir birde fiyatı ne kadardır? Bulunduğum yer elektronikçiler çarşısına biraz uzak. Bu yüzden bu devreyi çalıştırbilmek için kaç mhz lik kristel direnç filan gerektiğini yazarsanız güzel olur. Birde gitmişken bir ekran almayı düşünüyorum sizce hangi modeli almalıyım? Kısacası çarşıya gitmişken projeler yapabilmek için lazım olan parçaları almak istiyorum.
Her işte her zaman bir aksilik çıkar.Siz yeterki pes etmeyin...

INFINITY

Alıntı yapılan: "einstain90"Kısacası çarşıya gitmişken projeler yapabilmek için lazım olan parçaları almak istiyorum.

kardeş ne tür projeler yapmak istiyorsun önce onu yazarsan daha cok yardımcı olabiliriz...
16f877 guzel bi model bi cok proje yapabilirsin onunla...

1.F877 yaklasık 10Ytl
2.bu pice istedigin kristali takarsın...4-12-20 vs... bu sana kalmış...
3.kristalin uclarına 22-27 pF gibi kapasite takmalısın..
4.mclr ucuna bi reset devresi takmalısın...
5.Sana lazım olabilecek dirençler... 1k,470,560,100,330,10k, led buton röle vs...
Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

mech

8 bacaklı pic ile bile bir çok şey yapılabiliniyor...
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

kurumahmut

PIC16F84A, PIC16F628A, PIC16F877A mikrodenetleyici kesmezse bunların yerine PIC18F452 alınır (10YTL)... Buda yetmezse (umarım hepimiz bir gün bu seviyelerde oluruz...) ARM işlemiclerle uğraşmalısn. O da kesmezse CPLD, DSP veya FPGA zamanı gelmiş demektir....

DIL40 soket
Satır LCD sürebilmek için HD44780 protekolüne uygun LCD (2x16 modelleri 8YTL)
PC ile iletişim kurabilmen için MAX232, 1uF kapasiteler...
100nF kapasite bolca...
kablo tek damarlı breadboard'a girebilcek türden...
1K, 10K potansiyometre
1K, 5K, 10K, 20K trimpot
erkek, dişi header
4,10,20MHZ kristal
22pF kapasiteler
1K, 10K, 470R dirençlerden bolca...
4.7uF, 10uF elektrolitik kapasiteler...
7805, 7809, 7812, 7824 regülatorler 7805bolca alabiirsin...Metal yüzeyli olanlar yani T tipi olanlar 1.5A akım verebiliyorlar. Onlardan almaya çalış... Ayrıca soğutucularından da birkaç tane al...
değişik klemensler...
buton ve switchler
3mm 5mm yeşil, kırmızı LEDler
Ayarlı adaptör

delikli kartta devre kurulumu için
delikli pertinaks
kablo sıyırıcı, pense, cımbız, 30watt havya, ince lehim teli (5YTL),

bunlar elinin altında bulunması gereken temel elemanlar yapacaağın işe göre extra masraflar yapacasındır.....

En önemlisini unutmayalım... Denetleyicini programlayabileceğin bir programlayıcı...