Emaye tel / izolasyon voltajı

Başlatan bunalmis, 09 Şubat 2007, 11:36:23

aYe

OG hocam ben buna pek katılamıyorum.

Zira e42 ile 380w'a kadar çıktım ve sargılar arasında 0.1mm'lik bir tur bant'tan başka bir şey yok.

Inıltı, vınıltı, titreme, çıkışta bozulma hiç bişey yok boru gibi DC çıkıyor.
Tam yükte skop ekranında DC'nin temizliğini kontrol ettim, LM2576 kadar temiz.

Trafo lak'lı bile değil, sadece ilk açılışta hava boşluğu yapsın diye araya koyduğum mosfet izolatorlerini nüveler sıkıştırınca şaak diye bir ses çıkıyor hepsi o  :roll:
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

z

Ustteki olana benziyor. Tıpatıp aynı olması için diyod cıkışlarındaki endüktansları yok varsayın. Munzır nokta da MOS Draine gitsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

vatandas30

çok sene evvel bobinaj malzemesi satan bir dükkanda bir kataloğa bakmıştım. kavi marka emayeli tellerin bir çok çeşidi vardı. H, F gibi. yanlış hatırlamıyorsam H olan çeşidinin emayesi 180V a dayanıklı yazıyordu.

aYe

Üstteki gibi olacağını tahmin etmiştim hocam...

Nedense pratikte insanın aklına ilk o geliyor, farkedersiniz ki bende ilk onu çizmişim ;)

Devreyi alttakine çevirin, fedback için +12 ve -12 yi kullanın yani tl431 kullaniyorsanız anot'u -12'ye, ref girişi +12'den -12'ye göre bölünmüş girin.

Sorununuz tamamen çözülecektir.

Standart bir tasarım için bobinleri de eklemekte fayda var kanaatindeyim ama tasarımınızın detaylarını bilmiyorum, yorum yapamam.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

z

Galvanik izolasyon gerekmediği için TL431 türü geribeslemeye ihtiyaç duymadım.

Flyback modunda diyodlara seri endüktans bağlamak (bence) iyi bir şey değil. Eğer bağlamak isteniyorsa diyod çıkışı ile sekonderin alt ucu arasına kapasite bağlanmalı.

aYe

Bobinleri çıkartılmış olarak, alttaki yapıyı denediniz mi hocam?

Sonuç değiştimi?

Bir de feedback devrenizi görebilseydik belki sorunu yakalardık, tabi henüz yakalanmadıysa.

Hani yakalandıysa dosyayı yüce picproje adaletine teslim edin de asalım keselim keseliyelim  ;)

-20V'a zıplama konusu dün gece rüyama bile girdi, gerçi kabus gibiydi -50v'lara zıplıyodu  :roll:

Bobin çıkarma konusuna bişey diyemiyorum yine, tasarıma göre çok şey değişir, altın dişim temiz kalsın ustanın işine karışmam ben  :D

z

Sözkonusu sorunlu voltaj veren devrede trafoyu devreden söktüm bir kenarda duruyor. Elimdeki boş diğer iki karkasa yeni sarımlar yaptım ve frekansı 100khz üstüne çıkardım. Nüveden aldığım güç dramatik şekilde düştü fakat sarım sayımlarımda çok azaldı. Eğer voltajlardaki dengesizlik sorunu biterse (şu anda +/-12 rayına oturdu geriye 3 sekonderim kaldı) ihtiyacım olan gücü nüve şu anda verdiğinden düşük sarım uğruna 100Khz civarı çalışmaya devam edeceğim.

Aşağıdaki yapıyı denedinizmi demişsiniz. Denemedim ama dediğim gibi TL431 kullanmıyorum. Doğrudan voltaj çıkışı iki dirençden oluşan gerilim bölücü ile entegreye geri besleniyor.

Sözkonusu diyodlara  seri bobinler akım akışını zora sokar. Bu da primer tarafına yansıyan flyback voltajını arttırır. Doyumlu reaktör tekniğinde bu bobinler voltaj dengelemede işe yarıyor ancak flyback modunda kullanıldığını hiç görmedim.

Neyse o ayrı bir konu.

z

Bu alttaki yapının üsttekinden hiç farkı yok hocam. Orta uçlu trafo gibi sardığım +12 +6 cıkışlarım alttaki gibi.  (+6v dan daha önce hiç sözetmedim) Diyodlarım orta ve üst uca bağlı. Kapasiteler de seri bağlı. (Ger ikisinin de - si gnd ye gitmiyor)

-12 çıkışım da üstteki gibi.

aYe

Alıntı yapılan: "bunalmis"
Sözkonusu diyodlara  seri bobinler akım akışını zora sokar. Bu da primer tarafına yansıyan flyback voltajını arttırır. Doyumlu reaktör tekniğinde bu bobinler voltaj dengelemede işe yarıyor ancak flyback modunda kullanıldığını hiç görmedim.

Bu sema flyback değil mi?

Bu tür bütün flyback şemaları birbirine benziyor ve hepsinde çıkışta filtre bobini var.

Acaba bu şemalar flyback değil de bizi mi kekliyorlar?  :roll:

nonstradam

bunalmış hocam emaye bakır tellerde izolasyon voltajı; tek tel olursa 2500V muş. yani emaye kaplı tek bakır tele 2500V verirsek izolasyonu delemezmişiz. sizin anlattığınız gibi iki emaye kaplı teli birbirine burarsak iki tel arasında kalan emaye izolasyonu ikiye katlanacağı için bu voltaj 5000V a çıkar. emaye kaplı bakır tel üreten firmalar izolasyon güvenliğini test etmek için sizin bahsettiğiniz gibi iki kabloyu yanyana koyup 10000V uyguluyorlarmış ve emaye izolasyon delinmiyormuş. fabrikadaki kalite kontrol mühendisi arkadaştan edindim bu bilgileri. fabrikamızda emaye tellerle baya içli dışlı. çalışmalarınızda başarılar.

z

@nonstradam Bu güzel bir haber. Öte yandan Madem izolasyon gerilimi bu kadar yüksek neden trafolarda kağıtla bandla uğraşıyorlar anlam veremiyorum.

@Aye

Verdiğin şema tabiki flyback.  Diyod çıkışlarındaki C7,C8 kapasiteleri diyodlara seri endüktans bağlamana izin veriyor.

Bu kapasiteleri kaldırırsak sorun var.

aYe

Evet tabiki öyle hocam, ben hızlıdan hızlıdan soruna yoğunlaşmak için çizdim o şemaları, yoksa bobin öncesinde kapasite olmazsa olmaz bir iş bu.

Bende kesinlikle bobin olmaz gibi birşey söylüyorsunuz sanmıştım.

Bu haliyle çok mantıklı oldu.

Bobincinin 10000 voltuna gelince daha önceki satırlarda bunu dile getirmiştim, 0.5 dört teli burun hocam 50 metre ötede 10kw motor çalıştırın. Mükemmel bir piyasa işi olur.

Ama CE'nin kapısına giderseniz süpürgenin sapıyla kovalarlar :D

z

Cevabı sanırım buldum.

Trafo yanarda emaye teller kavrulursa izolasyon ortadan kalkar ve hayati risk başlar.

O halde benim uygulamam da bu risk olmadığına göre tellerimi istediğim gibi sarabileceğim. Haaa birde trafo yandığında sekonderler arası izolasyon yok olduğunda patlayıp yarılacak malzeme sayısı artacaktır.

picusta

Ben de bir soru sormak istiyorum fakat konuyu biraz dallandiracak.
Ben minik motor, kulakliktan çikan ince emaye teller ile konnektör,SMD gibi malzeme bacaklarini lehimlemek istiyorum.
Kisaca söyle birsey:

tellerin disindakini siyirmak için ne yapiyorsunuz? yakiyormusunuz? bir maddenin içinde mi çözüyorsunuz?
Mum ile yakarak karariyor, lehimde tutmaz oluyor.

aYe

Bu resim bana hiç yabancı gelmiyor :D

O ısıyla izolasyonu kalkan tipte olan bobinlerden.

Havyayla ucuna lehim tutunca bir süre sonra izolasyon yanıyor ve lehim tutuyor.