GLCD Resim/Yazı Kod Çevirici

Başlatan _PICMAN_, 11 Şubat 2007, 19:06:58

_PICMAN_

Merhabalar;

Bir başlıkta GLCD resim ileilgili yazıyı okudum ve benimde bu konu üzerinde yapmış olduğum programı sizlerle paylaşmak istedim.

Program; eklediğiniz resimleri ve yazıları BIN koda çevirerek sizin herhangihbi bir Hafıza aygıtına (24Cxxx) kaydederek ordan göstemenizi sağlıyor, böylelikle PIC de hazıfa sorunundan kurtuluyorsunuz.
Size verilen BIN kod sayesinde sadece yazacağınız programa kısa bir alt program ekleyerek başlangıç adresini belirtip alt programa gidiyorsunuz ve resim/yazı gösteriliyor. Başka çevirici kullananlar için BIN kod protokolünü inceleyerek kendiniz de alt program yapabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

PC Programı   (sağ tık Hedefi Farklı Kaydet ile indirin)

teknikelektronikci

hocam
paylasim güzel ama linkler calismior bilginize
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mavi

sağ tıklayıp farklı kaydet deyince oluyor
Telecommander Monster Of Network

teknikelektronikci

merhaba @picman
hocam siz bu bilgisayar programini delphi ile mi visual basic ilemi yoksa hangisi ile yazdiniz acaba merak ettim ?
birde bu pc programda mesela bu resimleri yazilari eeproma kaydedior ya biz kendi pic programimizda atiom 3.resmi cagirmak istersek onun eepromdaki adresinimi belirterek cagiracaz örnegin burda bnde
ad:0048H
yazior bu mu oluor eepromdaki adrsi daha önce eeprom kullanmadim fazla bilgim de yok :) simdidien tesekürler cevap icin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

_PICMAN_

Merhaba;

Programı Visual Basic ile yazdım.

Resimleri çağırmak için, programın listesindeki başlangıç adreslerini gireceksiniz. Resim ve yazıları ekledikten sonra Proje olarak daha sonra BIN olarak kaydedin. Kaydettiğiniz BIN dosyasını herhangibi bir programcı ile 24Cxxx içine yükleyin.

Eğer Proton kullanıyorsanız yardım menüsündeki alt programları kulllanarak siz sadece bağlangıç adresini girip alt programı çalıştıracaksınız.
Örnek: yukardaki program görüntüsünde 6. resmi göstermek için;
CLS
GLADR = $05A1
GOSUB GLCD_GOSTER

Başka bir çevirici kullanıyorsanız ise sitedeki BIN kod data protokolünü inceleyip kendiniz alt program oluşturabilirsiniz. Öncelikle EEprom I2C iletişimi destekleyen komutu incelemeniz gerekir ve kod protokolü ile dataları alıp GLCD ye göstereceksiniz.

İyi çalışmalar...

Umut K.

einstain90

ben bu konudan pek bir şey anlamadım ama galiba bu programla lcd ekrana siyah beyaz resim veya yazı yaza biliyoruz ben 16f84a kullanıyorum 2*16 lcd ekran var ve ben şu komutu yazdım olmadı bir hatam varsa ve yanlış anladıysam beni düzeltin
DEFINE  LCD_DREG    PORTB
DEFINE  LCD_DBIT    4
DEFINE  LCD_RSREG   PORTB
DEFINE  LCD_RSBIT   0
DEFINE  LCD_EREG    PORTB
DEFINE  LCD_EBIT    1
DEFINE  LCD_BITS    4
DEFINE  LCD_LINES   2
DEFINE  LCD_COMMANDUS 2000
DEFINE  LCD_DATAUS    50

lcdout 
CLS 
GLADR = $0000H 
GOSUB GLCD_GOSTER
Her işte her zaman bir aksilik çıkar.Siz yeterki pes etmeyin...

teknikelektronikci

bu program 2*16 lcd icin değil farkindasiniz değilmi ?

einstain90

hayır değilim işte bu yüzden soruyorum ya :D

teknikelektronikci

einstein90 siz tam ollarak ne yapmak istiorsunuz bunu belirtirseniz yardimci olabiliriz siz bu programimi kullanmak istiorsunuz programi kullanmak icin hangi lcd kullanacaginizimi bilmiorsunuz v.b anlamadiginiz yerleri yazarsaniz cevabiniza daha hizli ulasirsiniz

einstain90

ben bu programı şöyle yorumladım galiba resimleri küçük karekterlerle siyah beyaz lcd ekrana yazıyo olarak yorumladım  ve bende bir resim seçip bunu 16f84a entegreme yükledim ve daha sonra entegreyi bir daha programlıyamadım:D galiba entegreyi yaktım acı son allaah cezamı verdi. Bilip bilmediğim herşeye atlamam artık

CLR

_PICMAN_ kardeşimize program için teşekkürler , Ben Hi-tech C ve asm kullanıyorum (Picbasic hiç bilmiyorum, sitende ki basic kodlarından çözemedim) , programın nasıl çalıştığını deneyerek bulabilirim fakat zaman kaybı olmasın sorayım. (_PICMAN_ gerçi 25 şubat asker yazıyor (şimdiden hayırlı teskereler) ama)
biliyorsunuz ki 128x64 için çoğu GLCD'de iki chip bulunuyor.(KS0108) Ve her chipte 64 byte'tan oluşan 8 sayfa var. İki chip'te 128 byte'tan oluşan 8 sayfa ediyor. Şimdi soru şu :
Program bitmap'i binary'ye çevirirken
1) satır satır mı çeviriyor (128x8)
Yani resmi 8 satıra bölerek , önce komple 1. satırı mı bin. çeviriyor
(böyle ise ilk 64 byte 1. chip 1.sayfaya sonraki 64 byte  2. chip 1. sayfaya yazılmalı)
2) önce sol chip'teki 64x8 bitirip sonra 2. chip tarafına mı geçiyor.
(Ki bu daha mantıklı)
Knowledge and Experience are Power

aslan_korhan

Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

CLR

aslan_korhan ;
Linkleri gündüz dene çalışıyor.
Knowledge and Experience are Power

e3

.eem.