LCD de kaç özel karakter belirleyebiliriz?

Başlatan Dagci-85, 14 Şubat 2007, 19:20:32

Dagci-85

Merhabalar...

Arkadaşlar lcd nin karakter tablosu aşağıdaki gibi...

Antrakğın eski sayılarında şöyle bir paragraf var:

Alıntı YapTablodaki ilk 16 kod, "0000 0000"dan "0000 1111"e ($00'dan $0F'e) CGRAM (Character Generator RAM) olarak ayrılmıştır. Burası, kullanıcı tanımlı grafik karakterleri tutan "Karakter Üretici Ram"'dir. Bu tip modüllerin, bar grafikler, yanıp sönen semboller, canlandırılmış harfler gibi yetenekleri sağlayan potansiyellerinin gösterilmeye başladığı noktadır

http://www.antrak.org.tr/gazete/012005/sedat-oztunali.html

Şimdi şöyle bir sorun var... Ben 00000000 dan 00001000 a kadar 8 adet özel karakter belirledim. Bunları sorunsuz kullanıyorum. Fakat bu karakterler bana yetersiz geldi. Yukarıda yazılana göre 00001000 dan 00001111 e kadar daha özel karakter belirleyebilirim. Fakat ben ilk sekizden sonra özel karakter belirleyemiyorum.

Picproje.org da şöyle bir yazı var:

Alıntı YapLCD lerde 8 adet yeni karakter yaratmamıza izin verilir. Karakterler 5 x 7 formatında oluşturulur ve 8 adet data halinde özel karakter
hafızasına yerleştirilirler. Normalde LCD de Türkçe karakterlerin olmadığını biliyorsunuz. İşte bu karakterleri toplam 8 adet olmak şartı
ile kendimiz oluşturup kullanabiliriz.
http://216.239.59.104/search?q=cache:n-ReWKoJ5FAJ:picproje.org/main/modules.php%3Fname%3DNews%26file%3Dprint%26sid%3D45+lcd+%22%C3%B6zel+karakter%22&hl=tr&ct=clnk&cd=1&gl=tr

Şimdi bu yazılanlardan hangisi doğru? Beni bu konuda acil aydınlatırsanız minnettar kalırım. Teşekkürler.

aYe

Fiziksel olarak 8 karakter diye biliyorum, ama aklıma şu geldi;

Eğer ekrana sürekli burdan okuyupta ekrana atmıyorsa, yani karakteri bir kez okuyup ekran için başka ram bölgesine çekiyorsa 8 tane bile çok 1 tanesiyle herşeyi oluşturabilirsin.

1) Karakteri tanımla
2) Karakteri kullan
3) Karakteri farklı tanımla
4) Karakteri kullan
.........
n+1)Karakteri farklı tanımla
n+2) Karakteri kullan

Bir dene bakalım olucak mı.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

Dagci-85

Evet bu da bir fikir tabi olabilir. Fakat benim asıl merak ettiğim konu özel karakter sayısı meselesi... Acaba lcd de böyle kullanılabilir bir alan olduğu halde ben niye kullanamıyorum  :cry:

Eagle_Tim

LCD türüne göre değişebilir Ama Genel Olarak ve Bildiğim kadarı ile durum şöyle.. (8 Adet )

Yeterince açıktır umarım iyi çalışmalar..
Software and Hardware Design...

Ziya

hd44780 veya muadilini kullanan lcdlerde 8 tane. Başka sürücü kullanan lcdlerde farklı olabilir belki.

C de 0. tanımladığım karakteri görüntüleyemiyorum. C nul karakter olarak algılıyor ve yazmayı durduruyor. Jal kullanırken 8 karakteri de rahatlıkla kullanabiliyordum ama C de 7 tane kullanabiliyorum. Bunun (0. adrese tanımladığımı kullanabilmenin) bir çaresi var mıdır?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

aYe

Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

Ziya

Printf kullanıyorum. LCD_PUTC de aynısını yapıyor. lcd_sendbyte alt programını müstakil kullanayım dedim ama onu da yemedi. Neyse o iş 2 sene önceydi ve çok ta sorun etmemiştim. 7 karakterle işimi görmüştüm. Ama yinede bu sorunu halletmek lazım. Başka zaman başka yerde yine karşıma çıkabilir.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

aYe

lcd_sendbyte alt programınıza şu satırı uygun şekilde ekleyin;

if(Temp=='æ')Temp=0;

Temp'in printf fonksiyonundan devralınan ve lcd data bus'a atılacak değer olduğunu farzediyorum.

Programınızda 0'da tanımlı karakteri kullanacağınız zaman klevyeden 'æ' girmeniz yeterlidir.

Ziya

xenitis

8 karakter kullanılabilir ve karakteri kullanıp tekrar yerine yenisini tanımlamanın sorunu şudur ki eğer o adresteki karakteri değiştirirseniz ve o karakter ekrandaysa doğal olarak ekrandaki karakter de değişir örneğin "ı" tanımlanığ kullanıldıktan sonra aynı adreste farklı bir karakter tanımlanırsa ekrandaki bütün "ı"lar o karaktere dönüşür dikkatli olmak gerek