Pic - Gprs

Başlatan mutta, 16 Şubat 2007, 22:28:21

mutta

arkadaşlar merhabalar hepinize öncelikle bu gprs konusunda hiç bir bilgim yok bunu belirtmek isterim,benim yapmak istediğim proje şu;
bir odada ana makina dedğimiz(bu pic olacak) alet olacak,diğer odalar içinde de birer pic olacak ve bu pice girdiğimiz değeri ana makinadan okuyabilmemmiz gerekecek.Ben bu sistemi gprs üzerinden yapmayı düşündüm fakat baştada söylediğim gibi herhangi bir birikimim yok.Sizlerin başka bir fikri var mı? bana yol gösterirseniz sevinirim.cevaplar için şimdiden teşekkürler
>>>Her yere imza atmam<<<

armys2000

Sayın @mutta PIC ler bir odadan diğer oda ya mı haberleşecek  yoksa herhangi bir odadaki veya odalardaki verileri vs alıp gprs üzerinden  nete çıkıp bunu web veya benzeriarabirimle  bişeyler almak veya kontrol etmek istiyorsunuz.?? Anlattığınızdan odadan odaya haberleşme gibi bişey anladım. eğer böyle ise gprs e gerek yok  klasik rs485 network ü kurulabilir. Eğer tam tersi Cihaz verileri toplayıp GPRS üzerinden nete çıkıp bunu başka bir pc ye vs gönderecekse durum biraz farklı

Klasik GPRS in Tanımı şudur;

GPRS, GSM şebekesi üzerinden paket data iletimi sağlayan bir teknolojidir.  İçerisinde TCP/IP vs Protokolleri barındırır. Bunun vasıtasıyla herhangi bir mobil platformu internet ortamına taşıyabilirsiniz.

GPRS bir arabirimdir.(fiziksel). Sisteminizi Bu arabirim vasıtasıyla kullanmak istiyorsanız, ya içinde TCP/IP protokolü gömülü  bir modem seçeceksiniz yada Bu TCP/IP protokolünü Pic in içine siz yazacaksınız. Bu konuyla ilgili çalışmam halen devam ediyor (Zaman bulamadığımdan Dolayı  Bitmedi :) )  Şuan bende kendi sistemlerimde TCP/IP Stack Barındıran Modemler Kullanıyorum (Benimkisini Bitiremediğimden dolayı )

Modemler konusuna gelince TCP/IP Stack i olan birkaç model var bunları
aşağıda ki linkten inceleyebilirsin.

https://www.picproje.org/index.php/topic,13870&highlight=

mutta

amacım şu 4 yada daha fazla pic ten girilen verileri bir ana picte yada pc ekranında  okumak istiyorum.bu rs485 ile olur mu?peki bu Bluetooth ile olmaz mı?

armys2000

Sayın @mutta Bluetooth  lada olabilir yanlız onun da protokollerini bilmeniz gerekir. yada sizin yazmanız gerekir ki bu zor olanı olur şimdilik.
bunun yerine rs485 protokolune dayalı bir  network oluşturabilirsin..

linkte basit olarak bir şema var orda LTC kullanılmış ama bunu yerine max485 te kullanabilirsin ..
Geriye kod yazmak kalıyor.. Daha önce buna benzer PIC network ile ilgili bir sürü topic var orda ki yazıları oku bence en azından tecrübelerden faydalanabilrsin..

armys2000

fuko88

Alıntı yapılan: "mutta"amacım şu 4 yada daha fazla pic ten girilen verileri bir ana picte yada pc ekranında  okumak istiyorum.bu rs485 ile olur mu?peki bu Bluetooth ile olmaz mı?

4 Degil ama 2 PIC ile bluetooth haberleşmeyi bahsettiğiniz gibi yaptim. karşilikli iki PIC birbirleriyle bluetooth kullanarak haberleşebiliyor. iki devrede de LCD ve klavye var klavyeden basilan tus karsidaki PIC'in LCD ekraninda gozukuyor.
Buna benzer bir projemi yapmaya calistiginiz?
Tez mi yoksa uygulanacak bir alani var mi?
Daha geniş anlatabilir misiniz?

mutta

500 m2 lik bir alanda 2 pici haberleştirmem gerekiyor?İki picte de lcd ekran olacak, bu konu hakkında yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum, nereden başlamalıyım