manyetik kartlar hak.

Başlatan mcguiverali, 27 Şubat 2007, 14:04:59

mcguiverali

öncelikle merhabalar ..manyetik kartlarla ilgili bi proje gerçekleştirmek istiyorumm..kabaca şöyle anlatayımbu manyetik kartlar kimlik tanımlama için kullanılacak önemli olan sorun, kart okuyucunun bilgisayar ile haberleşmesi çünki programın tekine onay vermesi gerekli..bu haberleşme dervresini pic 16f84 ile tasarlamayı düşünüyorum..sizce böyle bi sistem olabilirmi..
Düşünmeden öğrenmek beyhude, öğrenmeden düşünmek, tehlikelidir.....

sitenindelisi

Manyetik kart olarak bahsettiğiniz, RFID tag ise elbette yapabilirsiniz lakin benim tavsiyem, haberleşme için donanımsal olarak destek verebilecek uart desteği olan bir pic seçmeniz.
Kartı RFID modül veya chip vasıtası ile okutacağınızı öngörerek söylüyorum bunları. Özel işlemler yaptırmayacaksanız, ID bilgisini doğrudan modül veya chip üzerinden de pc ye alabilirsiniz.

INFINITY

KARDEŞ RFID TAVSIYE EDERIM 10CM den kart ını okutabilirsin...

tek yapman gereken etiket ve okuyucu bulmak...

en son sordugumda 30 euro idi okuyucu(10 cm) zaten etiketler(kartlar) pek fazla tutmuyor..

ayrıca...

www.sts-rfid.com burda da var min 3m menzilli ama adamlar cok para istiyorlar 4000$ gibi uçuk bi fiyat...

biraz araştırırsan ucuz ve dedigin gibi 16f84 le bilgileri pc ye aktarabilecegin bir RFID okuyucu bulabilirsin...

yok ben okuyucu kendim yaparım diyorsan sana kolay gelsin :roll:
Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

mcguiverali

aslına bakarsanız benim bahsini ettiğim kart eskiden telefon klübelerinde kullanılan kart idi ..rifd teknonojjisini biliyorum ama bu yolla yani manyetik kartla yapılabilecek bi proje olabilirmi sizce hiç maliyet hesaplamasına gireniniz varmı?

Klein

30-35 dolar manyetik kart okuyucu. Omron satıcılarında bulabilirsiniz. Kartları da herhangi bir manyetik kart imalatçısına yaptırabilir ya da pres tipi laminasyon makinanız varsa kendiniz yapabilirsiniz.  Kart maliyeti 15-20 kuruş civarında olacaktır.

mcguiverali

bide onlara yazabilmek için yazıcı gerekli onun nerelerde oldugunu biliyomusunuz..

Klein

sitenindelisi

Renko ile bende görüştüm dün. Üzerinde çalıştığım bir iş için RFID den daha ekonomik bir çözüm ararken, burada ki tavsiyeniz aklıma geldi. Fakat Renko ısrarla RFID için çözüm önerince bende ısrarla manyetik bantlı kart sistemlerinde durdum ve sonunda, bana, artık piyasada kalmadığını, RFID ye döndüklerini vb şeyleri söylediler.
Benim aradığım sadece motorlu bir okuyucu idi. ATM lerde bulunan modeller gibi fakat ekonomik. 2 günlük araştırma sonucunda da henüz elle tutulur bir sonuç çıkmadı.

Klein

manyetik kartlar RFID kartlara göre çok daha ucuz . Ancak maliyetten kastınız toplam maliyet ise  RFID daha ucuza gelebilir. 30-35 dolarlık kart okuyucular motorlu değil.  Hatırladığım kadarıyla onların fiyatı bayaa yüksekti. Ayrıca hem yazıcı hem de okuyucu arıyosanız fiyat daha da yükselir. Eğer maliyetinizi belirleyecek olan unsur kart fiyatı değilse ben de RFID öneririm.

sitenindelisi

Haklısınız. Sanırım mifare kullanmak bile daha ekonomik olacak toplamda. EM için UART, I2C veya SPI çıkış verebilen readerlar 75 ile 150 YTL arasında.  
Tag fiyatlarıda malum,2-5 YTL arası.

hoguz

Mifare reader modul bende var arkadaşlar

petmak_tr@hotmail.com