74hc595 sorunu

Başlatan wonder, 04 Mart 2007, 18:02:54

wonder

arkadaşlar 16f628, ds 1302, ds18b20 ve 74hc595 ve 6 tane display kullanarak saat ve termometre devresi yapıyorum. sorun şu ki :
ben saniye display ine bağladığım 74hc595 başka bi displayi sürüyo, yani saniye başka displayde çıkıyo.
tabi bu sadece saniye kısmında değil dakika ve saatte de aynı
benim latch ını aktif edip bilgi gönderdiğim 74hc595 başka d,splayi sürüyo benim istediğim display de başka sayı gösteriyo.
bu neden böyle yapar.
(bağlantıları tek tek kontrol ettim. data ve clk ları paralel bağladım)

OG

74HC595 in mantığını anlamak için küçük bir simüle bağlantısı. Ben bunu izleyerek hatayı bulmuştum, belki faydası olur. TPIC6B595 in bacak farklılığı olmasına rağmen aynı yöntemle sürülüyor. Bir başka farkıda open drain. Dataları aynı.

http://rapidshare.com/files/19385331/74595_simule.DSN.html
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

wonder

tşk ederim OG, benim proteus açmadı o şemayı hata veriyo versiyonu uymuyomuş.
bu arada deneyerek bişey buldum, şöyleki:
son displayi gösterecek olan 595 in latch ını 1 displayde gösterdim ve diğerlerinide bir öncekini gösterecek şekilde ayarladığımda sırayı tutturdum,
yani sıra bi öncekinden başlamış oldu, çözümün böyle olmasını sindiremedim ama bi an önce yapıp bitirmem gerektiği için şimdilik diğer kısımlarla uğraşıyorum.
bilen varsa anlatırsa çok iyi olur.

ete

Bu sorunun tek bir sebebi olabilir 74595 lerin latch 'ları yanlış sürülüyor. Yada yanlış bağlılar. Çünki hepsi datayı aynı anda alıyor ve hepsi bufferlarına bilgiyi alıyor. Sen kilidi hangisinde açarsan o bilgi çıkışa aktarılıyor. BUnun anlamı sen yanlış 595 in kilidini açarsan bilgi açtığın yerde gözüküyordur. Başka sebep arama ya programında yada devrende bir hata var.

ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

wonder

sayın ete tşk ederim bu devresine sizin yaptığnız bi çalışmadan bakmıştım.
bi terslik var sıra kayıyor, programı ve devreyi sürekli kontrol ediyorum. devremi çalıştırdım herşey normal ama bu sıra şaşmasını anlayamadım gitti. datasheetinde paralel data output diye bişey yazıyo onu anlamaya çalışıyorum.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

wonder

OG devre için tşkler, benim bağlantımda clk lar ve datalar paraleldi. her 595 in latch ını pic e bağlamıştım.
bunda clk ve latch ları paralel yapmış dataları seri yapmış, böyle olunca bu devre 24 bitlik kaydedici mi oluyo acep ?

mustafacan

sorununuzu kodlarda basit değişiklikler yaparakta çözebilirsiniz. ETE usta sağolsun bizi bayağı tecrübe sahibi etti. Bende o şekilde bi çözüm bulmuştum. Halledemezseniz yardımcı olalım.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

sertac2003

http://rapidshare.com/files/24790890/595_dene.rar.html

595 i simule edemiyorum. benim proteusta mı birşey var yoksa gözümden kaçan bir şeymi bir bakabilirmisiniz.

edit : sorun halloldu...
sebebi proteus. kaldırıp yeniden kurulum ve tamam...
Şirketteki herkes en üst yöneticinin müşterisidir.