arx-34 atx-34 ile ses aktarımı mümkün mü?

Başlatan mech, 07 Mart 2007, 12:20:39

mech

Bu alıcı veric modülleri ile ses aktarı mı mümkün mü? Aklıma dijital olarak yani ADC kullanarak yapmak geliyor ama bu 10bit adc ile ne kadar kaliteli olur ve mesafeye göre kalite değişir mi? Teşekkürler...
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

aslan_korhan

Mümkün.
Dijital biraz karışık olur ama vericinin Data giriş ucundan +'ya bir direnç bağlıyorsun (4K7 - 22K arası ). Sonra buraya bir preamfi üzerinden sesi giriyorsun. Biraz güçlü bir ses çıkışına ihtiyaç duyduğundan LM386 amfi entegresi kullanırsan çok daha iyi oluyor.
Alıcıda ise bazen Audio out çıkışı oluyor. Buradan direkt olarak sesi alabilirsin.
Böyle bir çıkış yoksa, alıcının çeşitli noktalrından arama yaparak ses gelen bir nokta bulabilirsin. Data ucundan direkt kaliteli bir ses alabileceğini sanmıyorum.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Analyzer

Selam,

Teorik olarak mümkün ama bu alıcı vericinin baud rate'leri çok düşük. Ses aktarmak için daha geniş banda ihtiyaç var. ADC<->DAC ile olabilir. Denemek lazım.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Elektron74

@aslan_korhan
    " Dijital biraz karışık olur ama vericinin Data giriş ucundan +'ya bir direnç bağlıyorsun (4K7 - 22K arası) "
    Bu girişi yine dijital giriş ucundan mı yapacağız? Yoksa alıcı da yaptığımız gibi verici üzerinde anolog giriş yapabileceğimiz bir noktamı arayacağız?
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

mech

evet aslan_korhan hocamın dediğine göre digital girişten ses gireceğiz. Benim modülümde analog out var. Datasheet'te test amaçlı kullanmak için olduğunu söylüyor.

Elektron74

@mech
   Bu şekilde ses aktarma işlemini başarabilirsen bende denemek istiyorum. Denedikten sonra  sonucu bildirirsen sevinirim.  Başarılar.
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

aslan_korhan

Ben denedim ve gayet iyi çalışıyor...
Analog out çıkışlı bir alıcınız varsa çok daha kolay...

PhD

Alıntı yapılan: "Elektron74"@aslan_korhan
    " Dijital biraz karışık olur ama vericinin Data giriş ucundan +'ya bir direnç bağlıyorsun (4K7 - 22K arası) "
    Bu girişi yine dijital giriş ucundan mı yapacağız? Yoksa alıcı da yaptığımız gibi verici üzerinde anolog giriş yapabileceğimiz bir noktamı arayacağız?

Merhaba, vericideki "DI" girişi "Digital Input" demek değil "Data Input" demektir. Bu yüzden vericinin DI ucuna girdiğiniz sinyal farketmez.

Kolay gelsin.
...hiç...

suphi

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"Ben denedim ve gayet iyi çalışıyor...
Analog out çıkışlı bir alıcınız varsa çok daha kolay...
ATX-34 UHF ASK DATA TRANSMITTER data girişine analog ses mi girdiniz? Bu şekilde ses iletimi nasıl oluyor? imkansız gibi. bip sesi veya 1khz gibi sabit bir ses iletmiş olabilir misiniz?

Sesi dijitale çevirip gönderecekseniz en baştan şu hesabı yapmak gerekir. örnekleme frekansı nedir? konuışma sesi ise 11025Hz uygun bunun start bit stop bit gibi bitleri olsun. 10 bit x 11025 = 110250 bit eder. baudrate bunu gönmderecek kadar var mı?  bildiğim kadarıyla bu çok ucuz bir verici modul.  ve katalogta baudrate = 2400 bps demiş.

Ses iletimi için çok yanlış bir seçim. cık cık cık...

hademe

Bu verici ve alıcılar dijitalmi çalışıyor?

Sorunun cevabı büyük oranda hayır analog çalışıyorlar. Vericiye uygun genlikte ses sinyali verildiğinde alıcı taraftaki analog output dan ses sinyali alınabilir. Udea nın modüllerinde çıkış katında 2 tane opamp var 1. si analog olarak sinyali güçlendirir 2. si dijital data alınmasını sağlar yüksek kazanç sayesinde. Kullanıcıya 2 tane output seçenegi sunar.

Yok eğer sesi dijital olarak aktaracağım derseniz bu modüllerle olur ama aktarılan ses anlaşılır derecede olurmu hiç sanmıyorum.
Her türlü temizlik işleri yapılır.

aslan_korhan

Vericinin Data girişini Analog ses giriliyor. Yani Dijital olayı ile alakası yok.
+ Beslemeye data girişinden bir direnç takılarak vericinin devamlı göndermede kalması sağlanıyor. Bu direncin değerini en iyi sesi verecek şekilde deneyerek bulmak gerekir. Analog ses girilerek ses modüle edilmiş oluyor...

Tek bir transistörle yapılan FM vericilerini görmüşünüzdür. Bu modüllerde buna  benzer bir mantık ile çalışıyor. Yani girişe modülasyon girerseniz analog ses göndermiş olursunuz.

Denemesi çok basit...

mech

Bilgisayar hoparlörünün kulaklık çıkışından yaptığım denemelerimde ses gönderimi oluyor. Ancak girişte galiba filtre gerekiyor. Ses baya bozuk çıkyor. Teşekkürler.

PhD

Merhaba arkadaşlar,

Acaba bu ATX-34 ile ARX-34 modüllerinin şeması var mı? Yada nereden bulabiliriz.

Kolay gelsin.
...hiç...

ilker_32

burayla www.udea.com irtibata geçmeyi dene belki alabilirsin.

suphi

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"Vericinin Data girişini Analog ses giriliyor. Yani Dijital olayı ile alakası yok.
+ Beslemeye data girişinden bir direnç takılarak vericinin devamlı göndermede kalması sağlanıyor. Bu direncin değerini en iyi sesi verecek şekilde deneyerek bulmak gerekir. Analog ses girilerek ses modüle edilmiş oluyor...

Tek bir transistörle yapılan FM vericilerini görmüşünüzdür. Bu modüllerde buna  benzer bir mantık ile çalışıyor. Yani girişe modülasyon girerseniz analog ses göndermiş olursunuz.

Denemesi çok basit...

vericide saw filtre kullanılmış. bu frekansın çok az veya neredeyse hiç değişmediği anlamına geliyor. bu haliyle tek transsitörlü fm verici gibi çalışması imkansız. gm modülasyonu ile çalışsa bile zaten uhf bandında ses iletimi için sonuç hüsran olur. saw filtreyi çıkarırsanız frekans hiç stabil olmayacağı için  kullanımı verimsiz olur.  belki frekans bile olmaz.

uhf bandında ses iletimi basit fm vericilier gibi olmuyor çok zordur. kristal veya pll gerekir.....