Bilgisayar ile uzaktan kumandalı arabayı Kontrol Etme

Başlatan bycehennem, 07 Mart 2007, 21:20:10

bycehennem

MErhaba  Bilgisayar ile uzaktan kumandalı arabayı  Kontrol Projesi hakkında bilgisi elinde devresii ve proğramı olan arkadaşlar varsa bana yardımcı olabilrlermi acaba
Yardımlar İçin Şimdiden Teşekkür Ederim (:

(Konuyu yanlış Yere Açtıysam Özür)

teknikelektronikci

merhaba bycehenem bu mesaji izmir urladanmi yaziorsun urla c.p.l den ?
arabayi r.f ile kontrol edecen bilgisayarin rs232 ini kullanacan öyle değilmi ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

INFINITY

Kardeş Şimdi sen ne tür bişey yapacaksın normal piyasadan aldığın bi uzakta n kumandalı arabayı mı kontrol edicen yok sa sen normal bi arabaya motor vs takıp uzak tan kumandayıda kendinmi yapican...

cevabın ilki ise...

Paralel porttan bir uzaktan kumandayı mandallayabilirsin bu şekilde istedigini yaparsın...

2. ise... baya zor bi iş başlı başına bir proje olur.... onuda hazır bulamazsın ama yardım edebiliriz...
Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

bycehennem

merhaba teknikelektronikci ben izmirde deilim  bu arada proje hakkında hiç bi fikrim yok sadece şunu bilyorum arkadaşlar yapmıştı onlarda gördüm.. uzaktan kumandalı araba aldılar carşıdan biryerden  sonra  bilgisayrın protlarını kullanarak  arabayı kontroleetiler bilgisayrdan  (tabi uzaktan kumandaaya bişiler yapmışlardı:)

INFINITY

Alıntı YapParalel porttan bir uzaktan kumandayı mandallayabilirsin bu şekilde istedigini yaparsın...

Kardeş yapacagın olay bu...  Mandallama :idea:  ama yeterince elektronik bilgin varsa...
Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

bycehennem

arkadaşım ben derdiimi anlatamadım galiba  bana elinde devresi ve proğramı  lazım  ve birazda bilgi:S

INFINITY

Alıntı yapılan: "bycehennem"arkadaşım ben derdiimi anlatamadım galiba  bana elinde devresi ve proğramı  lazım  ve birazda bilgi:S

kardeş bu sitede kimse bu şekilde sana direk devre vermez...

olay şu senin dedigin şekilde yapmak istiyorsan eger bi kumandayı acacaksın ... Yalnız kumanda joystick li ise biraz zor olur butonlu bi kumanda olması daha iyi...kumanda da ki butonların görevi devre yi tamamlamaktır... yani kısa devre yapmak...
yapacakların...
1.kumanda kaç v ile çalışıyorsa ona göre bi adaptör bulmak veya yapmak
2. devreyi inceleyerek butonların nereleri kısa devre yaptıgını bulmak ve oralara transistör baglamak...
3. daha sonra paralel porttan gönderecegin 1 ve 0 lar ile transistörleri tetiklemek ve iletime sokmak...

ama bunun için önce transistörü,paralel portu ve porta nasıl data gönderecegini bilmen gerekir...

Cetinal

linkte rf modülleriyle ypılmış olan bir devre vardır
seri porttan kontrol edilmektedir ve V.basic de yazılmış arayüz de bulunmaktadır
http://rapidshare.com/files/19904851/Yeni_Klasoer__2_.rar.html

teknikelektronikci

merhaba izmirdenmisin die sormamin sebebi bizim okuldada ayni projeyi bilgisayar bölümü yapacakmis ve elektronik kismi icinde elektronik bölümünden yardim istediler ben dedim herhalde ayni anda burayada sordular ;) neyse istedigin bilgi asagida sana epey faydasi olacaktir kolay gelsin

http://rapidshare.com/files/19903565/seri_bilgi_rfbilgi.rar.html
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

bycehennem

yardımlarınız için teşekkürler  bende  ötelye projem için bakıyorum::)

SpeedyX

Odtü robot topluluğunun da picbasic kullandığını bilmiyordum...