Doğrultmaçlarda Bobin hesabı

Başlatan nonstradam, 09 Mart 2007, 15:04:06

nonstradam

Merhaba üstatlar.
3fazdan doğrultulmuş ve 67VDC / 400A lik bir güç kaynağım var (daha doğrusu kaynak makinem). doğrultmaç diyorlatının çıkışında yaklaşık 860mH değerinde üzerinden 400A akabilen bir şok bobini var. ama bu şok bobininin filtre etkisi çok iyi değil. makinayı 100A de çalıştırdığımda kaynakta çok büyük titreşimler hissediyorum buda kaynak kalitemi bozuyor. akımı arttırıp (200A mesela) kaynak yapmaya başladığımda bu titreşimler minimuma iniyor.(tristörlerin kırpılma açıları arttığından titreşim azalıyor) buradan anladığım kadarıyla bu şok bobini iyi bir değerde seçilmemiş.
sizden istediğim 67VDC ve 400A çeken bir yüke karşılık şok bobinim ne olmalıdır bunu hesaplayabileceğim bir formül veya benzeri birşey bileniniz varmı internette ve sitemizde aramama rağmen somut bir sonuca erişemedim. şok bobinini tekrar sardırmayı düşünüyorum.
ilginize teşekkürler çalışmalarınızda başarılar.

nonstradam

arkadaşlar bu konuyla ilgilenen bilgi sahibi kimse yokmu.

aYe

Selam,

860mH baya ciddi bir rakam, ama yinede yetmiyor diyorsanız bobini büyütün.

Bobin değeri pratik bir bilgi olarak akımla ters orantılı, düşük akımlarda filtreleme için bu değerin daha yüksek olması gerekiyor.

Siz bobinin takılacağı yerdeki alanı, maksimum akım değerine göre minumum tel çapını v.b. sınırları göz önünde tutarak sardırın sardırabildiğiniz kadar.  ;)
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

nonstradam

ölçü aletim bozukmuş dediğiniz doğru. bobin değeri 4.81mH değerinde.

söylediğiniz gibi bobin çok büyük olursa bu titreme sorunları devam etmezmi.

aYe

Evet bende 4-5mH civarında olmalı diye düşünüyordum.

100A için 15-20mH arası bir değer uygun gibi gözüküyor, ama 400A çekmek istediğinde çekemeyebilirsin deneyip görmek lazım.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)