rs232 problemine yardım lütfen

Başlatan ot, 12 Mart 2007, 15:57:28

ot

c6ve c7 pinlerini seçip seri portu çalıştırıyorum fakat c porta başka şeyler yazmaya yada okumaya kalktığımda( diğer pinlerinden )seri port kilitleniyor yada saçmalıyor c6 ve c7 pinlerini seri port dışında bütün işlemlere kapatmanın ccs te yolu varmı?

respected

#int_rda kullan. sorun büyük ihtimalle çözülür

Ziya

#use fast_io talimatını kullan.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

ot

cevaplar için şimdiden teşekkürler interruptı kullandım ama faydası olmadı fastio yu bugün deneyip sonucu yazarım

ot

çok teşekkürler ziya #use fast_io işe yaradı f877 de c6 ve c7 yi com port olarak kullandığımda interruptlı olarak diğer c pinlerini kullandığımda com port duruyordu use fast_io sayesinde problem çözüldü( açıklamalı yazıyorumki başkalarıda problemi tam bilsin)..tekrar teşekkürler

PhD

Alıntı yapılan: "Ziya"#use fast_io talimatını kullan.

Selam @Ziya hocam, bu fast_io ne işe yarıyor biraz anlatır mısınız? Şimdiden teşekkürler.

Kolay gelsin.
...hiç...

mcan

ccs derleyicisi otomatik olarak trisleri ayarlamıyor bunun yerine portun tüm tris ayarlarını siz üstleniyorsunuz benim bildiğim bu

ot

mcan çok doğru söylemişsin yaptığım denemelerde önce fast_io kullanınca port tamamen durup sadece rs232 çalıştı daha sonra trisleri ayarlayıp rcv ucunu input diğer uçları output olarak tanımlayınca ( mplab de kontrolettim)bir daha bu pozisyonunu değiştirmedi ve herşey çok güzel çalıştı yardımı olan herkese tekrar teşekkürler

mcan

bir fikir olarak ; fast io kullanırken (normal durumda da gerekebilir) "pic asm" kısmında picdeki tuzaklar konusunu bir okuyun,belki fast io  direktifi ile çalışırken orada anlatılan şekilde sorunlarla karşılaşabilirsiniz.