analog giriş için buton

Başlatan sdonmez, 13 Mart 2007, 10:55:12

sdonmez

Merhaba,
başlık biraz tuhaf gelmiş olabilir ama  bir müşteri motor sürücüsünün 0-10V analog hız referansı girişinde kullanmak üzere butonlu bir düzenek istiyor.  Yani bir hız arttırma butonu, bir de hız azaltma butonu olacakmış.  Arttırma butonuna basında analog gerilim artacak, diğerinde azalacak. Bu iş için hazır bir yapı var mıdır ki? Ya da ancak iki buton+mikrokontrolör+dac gibi ya da daha farklı bir sistemle mi yapılabilir?

nonstradam

bence buton+mikrokontrolör+(dac veya çözünürlük az ise PWM+gerilim katlayıcı opamp devresi) başka bir metod bilmiyorum.

XX_CİHAN_XX

Ben olsam bu şekilde yapardım....
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

sdonmez

yapmaya uğraştıktan sonra bir şekilde yapılır, sorun olacağını sanmam ama müşteri sanki hazır bir sistem varmış da alıp kullanalım gibi anlatmış olayı.  Anladığım kadarıyla böyle bişey hazır yok ve olmaz da, öyle mi?

timpati

bu iş için bir thumbwheel switch, dört diyot ve dört direnç yeterli. 16 (aslında 10)kademeli hız kontrolünüz olur, hazırını görmedim, siz yapabilirsiniz.
why mr. anderson, why ?

ipek

Belki cok basit oldu
Dallas Xicor gibi firmalarin UP Down Butonlu 64 yada 128 cozunurlukte
sayisal potansiyometreleri mevcut ornek DS1669-10 farzedelim 10 kohm
bir op amp'a girerek 0.....10v yapilabilir ustelikte e2promu oldugu icin son deger hep korunur sadece cozunurluk berbat...

feride

Bahsettiğiniz cihaz hazır piyasada satılan modellerden değilmi?

genelde bir keyped olur, kontrolu keyped'e verirseniz (Jog) buradan tuşları istediğiniz gibi kullanırsınız

ilker_32

Alıntı yapılan: "sdonmez"Merhaba,
başlık biraz tuhaf gelmiş olabilir ama  bir müşteri motor sürücüsünün 0-10V analog hız referansı girişinde kullanmak üzere butonlu bir düzenek istiyor.  Yani bir hız arttırma butonu, bir de hız azaltma butonu olacakmış.  Arttırma butonuna basında analog gerilim artacak, diğerinde azalacak. Bu iş için hazır bir yapı var mıdır ki? Ya da ancak iki buton+mikrokontrolör+dac gibi ya da daha farklı bir sistemle mi yapılabilir?

Bende bir ara bu tip şeylerle uğraşmıştım. Elimde proteus devresi yok ama yarın kodları yazar yollarım. Sende proteus devresini çizersin şuan bilgisayarda yok istediğin her hangi bir özellik varsa başka foruma yaz onlarada yer ayırabiliriz. yazmadan önce forumu 1 kez daha kontrol ederim. Yarın mesajlarının arasında bulursun byes

sdonmez

Alıntı yapılan: "ilker_32"
Alıntı yapılan: "sdonmez"Merhaba,

Bende bir ara bu tip şeylerle uğraşmıştım. Elimde proteus devresi yok ama yarın kodları yazar yollarım. Sende proteus devresini çizersin şuan bilgisayarda yok istediğin her hangi bir özellik varsa başka foruma yaz onlarada yer ayırabiliriz. yazmadan önce forumu 1 kez daha kontrol ederim. Yarın mesajlarının arasında bulursun byes

hiç uğraşmayın, boşuna kod yazmaya falan gerek yok.  ben sadece böyle bir cihaz hazır var mı yok mu onu öğrenmek istedim.  yapacak olduktan sonra sorun olacağını sanmam.