pic gurultu sorunlari

Başlatan krian, 14 Mart 2007, 10:37:48

krian

merhaba arkadaslar yaptigimiz proojelerde karsilastigimiz istenmeyen pic rest sorunlarini cozmus arkadaslardan yardim bekliyorum..ne gibi filtre devreleri kullanbiliriz yada yazilimla bu sorunlari nasil enaza indirgeyebiliriz.

iyi calismalar..

INFINITY

Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

krian

o forumu inceledim ama buradaki resetler basit reset hatalari bence burdaki arkadasin sorunu osc ve ona bali 22pf lik c leri picten uzak mesafeye koymasi ve programlarken wdt of yapmamasi.

benim sorunum emi sorunlari. 877 ile invertor uzerinden 3 faz motor kontrol ediyorum. motor calismaya basladiginda  sebeke ve ortam muthis bir gurultu olusturuyor.bunlarin onune nasil gecebiliriz

muser46

Selam

sordugunuz soru çok kısa bir şekilde cevaplanamaz.
Ama kısaca sana şunları önerebilirim öncelikle reset işleminin kaynagına bak.
1-BOR aktif olsun sonrada ilgili yazmaçtan reset kaynagını incele devrenin beslemesinden gürültü alıyormu eger besleme kaynagından gürültü alıyorsa beslemeyi hem 220V girişinde hemde trafo çıkışında uygun filtrelerle filtre et.
2-Eger devrenin çıkış pinlerinden geriye dogru gürültü alıyor ise tüm çıkışlarını elektriksel olarak izole et yani optokuplör kullan
3-eger devre kartın EMİ olarak gürültü alıyor ise devrenin tamamını ekranla
Gördügün gibi bu işin kısaca bir cevabı yok. Ve çok yorucu bir işlemdir

Eagle_Tim

PIC in beslemesine 1-2 tane 1000 uf lık kondansatör koymak ve PIC in kristalinin dış kılıfını şaselemek, mcrl on ise bunu da 1-3k arası bir dirençle vdd ye çekmek gürültüyü engellemek için yeterli olabilir. Eğer hala bir gürültü oluyorsa bunları yaptıktan sonra, devrede picin ve kristalinin bulunduğu kısmı metal küçük bir kafesle kapatmak faydalı olabilir. ama buna gerek olacağını sanmıyorum tabi bunları söylerken problemin kesin olarak gürültüden kaynaklandığını varsayıyorum kolay gelsin.. unutmadan picin giriş olarak kullanılan pinleri varsa bunları küçük değerli dirençlerle pullup yapın.
Software and Hardware Design...

hademe

Beslemeden pic in vcc sine giden yola seri bir 4148 bağla ve arkasına 220uf yada daha büyük bir kondanstör koyup pic e beslemeyi bu şekilde ver. Eğer pull-up dirençlerin varsa bunlarıda beslemesini diyottan sonraya al aynı çekilde mclr direncinide. Eğer adc kullanıyorsan ve pot ile değer alıyprsan yine bu dirençlerin + beslemesini diyottan sonra al. Yani kısaca pic e giren bütün vcc leri bariyer diyot+kondansatör çiftiyle ayır. Ayrıca bu diyottan önce besleme ile gnd arasına ters bağlı bir shotky diyot koyman gnd üstündeki sıçramaları engelleyecektir. bu elemanları mümlün olduğunca pic e yakın koyarsan daha fazla verim alırsın.

Diğer bir husus pic ve cevre birimlerinin gnd sini en kısa yoldan besleme kaynağı gnd sine ver bu bahsi geçen gnd ye röle led veya başka elemanların gnd si ile karıştırma.
Her türlü temizlik işleri yapılır.

raltundal

bunlara ek olarak önerebileceğim kristali şasele. yani kristal kasasına kablo lehimleyip kabloyu şaseye bağla.

supermakarna

besleme devreni çizebilirsen daha çok yardımcı olabiliriz

mesmert

Alıntı yapılan: "krian"o forumu inceledim ama buradaki resetler basit reset hatalari bence burdaki arkadasin sorunu osc ve ona bali 22pf lik c leri picten uzak mesafeye koymasi ve programlarken wdt of yapmamasi.

benim sorunum emi sorunlari. 877 ile invertor uzerinden 3 faz motor kontrol ediyorum. motor calismaya basladiginda  sebeke ve ortam muthis bir gurultu olusturuyor.bunlarin onune nasil gecebiliriz

En sevdiğim sorunlardan birtanesidir. :D EMI için en iyi çözüm Triod bobinlerdir. (PCB olayını çok iyi tasarlandığını varsayarak konuşuyorum)