Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

reset sorunu

Başlatan POWER, 18 Mart 2007, 11:46:10

POWER

Arkadaşlar,bir proje için pbp da 16f628 kullanarak bir devre yapıyorum.Fakat bu devrenin besleme trafosunu aynı kutuya koymayı düşünüyorum.Bu durum 628 sağlıklı çalışmasına bir engel çıkartırmı?
TB6BKG

XX_CİHAN_XX

sağlıklı bır besleme olusturur , sağlıklı bır donanım olusturursan.(Bunların neler oldugu sıtede defalarca yazıldı cızıldı arastırabılırsın) bir problem olmaz.Ama projenide daha detaylı açarsan(rf,motor kontrol,role vs..) bazı ozel durumlar olabılır...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

POWER

proje şifreli kapı kilidi devresi.Doğru şifre girildiğinde role sürülecek.Dikkat etmem gereken başka husus varmı?
TB6BKG

XX_CİHAN_XX

Oyleyse bir sıkıntı olmaz.Roleyı bır transıstorle surup bobın uclarına ters dıyot baglarsan devrende bır sıkıntı cıkmıyacaktır.Tabııkı standart baglantılar yaptıgını varsayarak konusuyorum.(reset devresı ,pıcın yakınına kondansator,saglıklı bır besleme,mumkunse krıstalı şaselemek vs....)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Eagle_Tim

Beslemen temiz olmalı röle kontaklarının yapacağı arklar beslemede ani değişimler oluşturabilir bunun için röle bobin uçları arasına küçük bir kondansatör koymanı ve  besleme çıkışını iyi filtre etmeni öneririm bir de herzaman dediğim gibi artık PIC kullanan herkesin öğrenmesi gereken bir olay da Metal kılıflı 2 ayaklı kristallerinizin dış kılıfını devrenizin şasesine bağlayın ve PIC e olabildiğince yakın olarak koyun normalde çıkabilecek temel sorunlar bunlar kolay gelsin..
Software and Hardware Design...

POWER

Ben bu devrede dahili osc kullanıyorum uzun vadede bir olumsuzluk olurmu?
TB6BKG

Eagle_Tim

Hayır ancak devredeki griş pinlerini düşük değerlikli dirençlerle pull-up veya pull-down yaparsan parazit etkisini minimum olacak seviyeye indirgeye bilirsin 390R ile 1K Direkt pine bağlı butonlar için uygun aralıktır. butonların 1 ucu ortak vdd veya vss diğer ayaklar doğrudan PIC pinlerine gidiyorsa bu aralıkta direnç değeri ile PIC pinlerini Pull-up veya down yapmanı tavsiye ederim. tuş sistemin böyle ise direnç değerini  10k ya getirip elini butonların bağlı olduğu pinlere dokundurup dene, sonra dediğim aralıkta veya biraz üzeride olabilir bir direnç koy ve tekrar dene  ne demek istediğimi daha iyi göreceksin kolay gelsin..

XX_CİHAN_XX

ek olarak devrende buton varsa eagle_tim in dediği gibi pull-up yap birde butona paralel 100nf bagla butona basma anında oluşan arkları onemlı olcude absorbe eder.
Kolay gelsın...

krian

bence kullandigin besleme switchmode olsun roleleri de optocoupler ile izole et pic besleme uclarina en yakin yerine 100n bagla  ve pcb yi tasarlarken bos olan her tarafi gnd olarak doldur bunlar emi icin guzel cozumler.eger bi regulatorle 5v elde edeceksen 7805 yerine lm2576 kullan

iyi calismalar

POWER

OPTION_REG.7=0 ile pull-up dirençleri aktif   etmiştim.O zaman pull-up dirençlerini iptal edip giriş olarak ayarladığım portb4,b5,b6 uçlarına pull-up dirençleri eklemem gerekiyor
TB6BKG

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "POWER"OPTION_REG.7=0 ile pull-up dirençleri aktif   etmiştim.O zaman pull-up dirençlerini iptal edip giriş olarak ayarladığım portb4,b5,b6 uçlarına pull-up dirençleri eklemem gerekiyor
içerden pull up dırencı acıksa dısardan eklemeye gerek yok tabııkı.

Eagle_Tim

Denediğinde ınternal pull-uplar sorun verirse dışarıdan yaparsın...

POWER

içerden pull-up dirençleri açık olarak denedim sorun yok.Uzun vadede ne olur bilmiyorum zaman gösterecek herhalde.Teşekkürler arkadaşlar.
TB6BKG