Pic ve Fiber optik iletisim

Başlatan darkboy, 20 Mart 2007, 19:34:39

darkboy

Arkadaşlar data -> pic -> fiber optik kablo -> pic -> data gibi bir iletişim kurmak istiyorum yani elektrik sinyallerini optik sinyallere dönüştürmek ve fiber optik kablo aracılığıyla veriyi iletmek sonra optik sinyalleri tekrar elektrik sinyallerine donuşturerek iletişim sağlamak istiyorum eğer ilgilenirseniz veya bilgilerinizi paylaşmak isterseniz burada konuşalım.

not: kafamda lazer ile optik kabloya ışın yollayarak karşı tarafta bir LDR ile optik sinyalleri elektrik sinyallere çevirip pic'e iletmeyi düşünüyorum tek sorun optik çıkış piyasada bulabilirmiyim.

Ziya

www.dorukan.com adresindeki stok bölümüne gir. İster tek tek ister arama ile fiber yaz arat. Karşına dönüştürücüler çıkacaktır. Bunların datasheetini indir ve incele. yalnız fiber kabloyu bu birimlere takmak için ara aparat gerekebilir.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

darkboy

lazerle iletişim denemelerim oldu ama bu sistemde lazer karşı tarafta fotodedektör(LDR)yi görmek zorunda eğer kablo ile olursa bu şekilde rahat olacak.modülasyon ve demodülasyon devrelerini hazirlarim.ben şu an fiber optik dersi aliyorum ve bir sunum hazirliyacağım.benim sıkıntım fiber kabloyu bağlamakta yukarıda yazmıştım lazer diot ile kabloya sinyal yollaya biliniyor ama o porta ihtiyacim var ilgin için çok sağol her türlü fikir çok değerli adresi şuan inceliyorum.

volkii

saç telinden daha ince bir kabloya sabit bir kabul açısında lazer ışığı yollayıp. daha sonra karşı taraftan ışığın giriş açısıyla aynı açıda optik alıcı koyman bence çok zor. dalga boyu meselesini hiç katmıyorum işin içine. gerisini sen düşün

darkboy

vokii ilgin için teşekkür ederim, fiber dersi aliyorum(yani bütün hesaplamaların ispatı ile yapıyoruz ıncık cıncık herseyi yani).çıkış portu burada işe yarıyor bir koni gibi girişi uygun açıda gelen (kritik açıdan büyük ki tam yansıma olsun fiberin içinde) ışığı alıyor ezbere işe kalkışmadık yani. Yukarıda dedigim gibi ilgilenmen bile yeter.keske herkes bir fikir belirtse doğru yada yanlış.

darkboy

unutmadan laser dersi de aldığım için şunuda söyleyim lazer ışığı monokromatik bir ışıktır yani tek dalga boylu ve eş fazlıdır bu nedenle zaten lazer kullanılıyor fizik 4 sınıfta okuyorum :)

aslan_korhan

TORX173 alıcı ve TOTX173 verici idönüştürücüleri incele bence. Bunları bulursan işin çok basit. Bu modüller bir nevi optokopler gibi çalışıyor...

www.toshiba.com/taec/components2/Datasheet_Sync//215/4884.pdf

www.toshiba.com/taec/components/Datasheet/TOTX173.pdf
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

volkii

sizin incelediğiniz lazer le fiberde kullanılan lazer farklı olabilir. çünkü fibere gönderilmasi gereken ışık 1350nm ile 1550 nm arasında olmalıdır. bu uygulanacak alana göre, 1350 ye veya 1550 ye daha yakın seçilebilir. birinde yayılma daha fazla oluyordu ama kayıbı azdı. diğerindede tam tersiydi hatırladığım kadarıyla. sen fizikçisin bunları daha iyi bilirsin, ben elektronikçiyim pek anlamam ama ben böyle öğrendim.
anlayamadığım nokta bu incecik kabloya belirli bir açıda nasıl ışık göndereceksiniz ve ilginç olanı aynı açıyla nasıl karşıdan alacaksınız? beni bilgilendirmek adına biraz açıklarmısınız?

darkboy

Volkii arkadaşım 730-950 nm ve 1250-1380nm de çalışmak km civarindan uzun mesafeler için daha avantajlıdır.çünkü kayıplar daha azdır.Tek modlu cam fiberler için 0,21dB/km dir.Ancak ben kmlerce kablo döşemiyeceğim(paramda yetmez :)) lab okadar büyük değil 1 metre fiber optik kablo :) o nedenle benim 620nm yani kırmızı ışık fazlasıyla işimi görecek.Dediğin gibi fizikçiyim ve hangi dalga boyunda çalışacağımı zaten hesapladım sağol sadece tekrar tekrar diyorum bana fiberoptik kabloya ışın yollarken kullanılan kabul konisi (yani bağlantı portu) lazım.

İlgin için teşekkür ederim.

aslan_korhan arkadaşım sagol dediğin adrese şuan bakıyorum teşekkür ederim.

darkboy

pardon unutmuşum bilgilendireyim kabul konisini bir araştır. Fibere ışık yollamak için.

aslan_korhan

@darkboy

Se bu bahsini ettiklerim Toshiba'nın TORX173 ve TOTX173 modülleri inceledinmi?

Data hızı : 6mb/s max.
Fiberoptik kablo uzunluğu : 10m max.

5V TTL seviyede olduğu için direkt olarak PIC'e bağlayabilirsin...
Modülünün üzerinde direkt "kabul konisi" mevcut.

darkboy

@aslan_korhan

baba büyüksün çok sağol... dün gece inceledim çok çok yardımcı oldu benim istediğimde bunun gibi birşeydi. Nihayet! umarım benim dışımda da bir çok insan bu konu altındaki yazılardan birşeyler çıkarır ve işlerine yarar.  Her zaman yeni ve değişik fikirlere açığız bu konu burada kalmasın devam ettirelim.

Ziya

Alıntı yapılan: "darkboy"@aslan_korhan

baba büyüksün çok sağol... dün gece inceledim çok çok yardımcı oldu benim istediğimde bunun gibi birşeydi. Nihayet! umarım benim dışımda da bir çok insan bu konu altındaki yazılardan birşeyler çıkarır ve işlerine yarar.  Her zaman yeni ve değişik fikirlere açığız bu konu burada kalmasın devam ettirelim.
Ya hocam, yazdık ya dorukanın sitesine girersen orada aslan_korhan hocamın bahsettiği dönüştürücüler var. Datasheetlerini indirip inceleyecektin. Bu kadar sürmezdi araştırman.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

aslan_korhan

@Ziya
mesajları pek takip etmiyor galiba arkadaş. Bende ikinci yazımda ancak dikkate alındım  :?

darkboy

@aslan_korhan, @Ziya
Ben gönderdiklerinizle ilgilendim merak etmeyin arkadaşlar, ayrıca her günde baktım. İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim. Sadece bunlar değil daha değişik yöntemlerde varsa öğrenelim sonuçta bilginin paylaşımı önemli bireysel değildi açtığım konu. bu işle ilgilenmek isteyen ve zoruda kalan her insan birşeyler bulması amaç.

Alıntı Yap
@Ziya

www.dorukan.com adresindeki stok bölümüne gir. İster tek tek ister arama ile fiber yaz arat. Karşına dönüştürücüler çıkacaktır. Bunların datasheetini indir ve incele. yalnız fiber kabloyu bu birimlere takmak için ara aparat gerekebilir.

bana esas yukarıda bahsettiğin fiber kabloyu bağlamak için bağlantı aparatı lazımdı. Ancak bulunacak gibi olmadığından modüle razı kaldım.
Dediğim gibi bu meselelerle doldurmayalım yeni yöntem veya aparat bilen arkadaşlarımız varsa mesaj atsın. Benim için 1 farklı nokta,yol bile önemli.

İlgilenen her arkadaşa çok teşekkür ederim.