PLC yi acele öğrenmem lazım

Başlatan taneerr, 25 Mart 2007, 15:55:39

taneerr

iyi günler ben makine mühendisliğinde okuyorum  tasarım ödevim var ve  otomatik kontrol gerekiyor  bende araştırdım plc  kullanılıyormus.simens  veya delta plc yi kullanmak istiyorum hangisi daha iyi ve ve programlardan hangisi daha kolay...çünkü ladder diyagramları hakkında bilgim pek yok.Ladder diyagramlarını nasıl öğrrenebilirim.dersin sınavlarından geçsem bile projeyi teslim edemezsem kalıyorum :D şimdiden teşekkür ederim

teknikelektronikci

bizde bu sene okulda plc yi ögrendik plc olarak siemens s7 200 ögrendik bence ögrenmesi kolay o kadar zor değil ben siemensi tavsiye ederim ama deltayi bilmiorum nasil bir sey. ayrica ögrenmek icin nette bir sürü program ve kaynak var
size tavsyiem plc yi ögrenmek icin simatic siemens plc programini indirin sonra forumumuzda da var similasyon programi ni indirin (cok basarili olmamamasina ragmen is görüor) sonra forumda gene vardi pdf formatinda e-book onu indiirn derim ama eger imkaniniz varsa plc yi kursuna giderek ya da plc deney setinde ögrenin derim sonuc ollarak dedigim gibi ben siemensi kolay buldum tavsiye ederim kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ayhani

http://www.plcnedir.com
Bu linki bir incele sonra kafana takılanları bu foruma sor. Sana yardımcı olmaya çalışırız.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

taneerr

çok teşekkür ederim söyledikleriniz için.muhakkak yararı olacaktır.şimdi söylediklerinize bakıyorum

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ilker_32

Bende Simatic S7 200'den başla derim öğrenmesi oldukça kolay ve zevkli 10-11 tanemi ne kodu var. Bizde okulda bunları görüyoruz. Yarında vizemiz var. S7 serisinin CPU-210-212-214-215-216-221 gibi modelleri var. CPU-210 modeli çok küçük kumanda devrelerinin gerçekleştirilmesinde kullanıyor. Diğer modeller hem kumanda devreleri hemde geri beslemeli kumanda devrelerinde kullanılabilir. Ancak CPU-214-215-216 modellerinde gerçek sayılar üzerlerinde matematik işlem yapabilme olanağı sağlayan komutlarda mevcuttur. Geri beslemeli kontrol algoritmaları veya sayısal filtre yazılımları daha kolay gerçekleştiriliyor. Yine bu iki modelde endüstriyel sistemlerinde kullanılan pıd  kontrolu işlevini gerçekleştiren komutta mevcuttur. s7-200 ailesi programlanabilir kontrolleri max 64 giriş 64 çıkış noktası bulunan küçük boyutlu otamasyon sistemlerinin kumanda devreleri ve 12 analog giriş, 4 analog çıkış noktası gerektiren geri beslemeli kontrol devrelerinin gerçekleştirilmesi için üretilmiş bir otomasyon sistemide diyebiliriz... ;)

taneerr

çok teşekkür ederim ancak bu indirdiğim  plc kitapları diyim hangi marka plc de kullanabilirim delta plc programını yükledimmm ama bunda aynı şanlonlar yok

ilker_32

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "taneerr"çok teşekkür ederim ancak bu indirdiğim  plc kitapları diyim hangi marka plc de kullanabilirim delta plc programını yükledimmm ama bunda aynı şanlonlar yok

sanirim s7-200 siemens

MICROCEBEL

Bencede sıemens ama deltada fena değil.Kolaylık açısından soruyosan sıemens S7200 derim.Bikere sıemens in editörü delataya nazaran mükemmel.