Yardım

Başlatan beysim, 31 Mart 2007, 15:11:40

beysim

s.a.Ben bir devre yapacağım devrede bir motor kullanılıyo fakat motorun bobinlerinden kablo çıkıyo bu kablo devreye gidiyor.Elektronik hakkında fazla bilgim olmadığından bu motorun nsl bişey olduğunu ve kabloların nerden alınacağını ve bu kabloların ne işe yaradığını siz üstadlarımdan öğrenmek istiyorum.Yardım ederseniz sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.

devrenin sitesi

z

Bu sekilde kablolar cikan motor bulamazsin. Zaten orjinal sitede adam motoru modifiye etmis.

Ici kolay acilabilen rulman yatakli bir DC elektrik motoru alip kollektor tarafindaki rulmani sokup bunun mil capi daha buyuk dis capi ayni rulmanla degistireceksin.... Isi cok uzun mekanik kaabilyet gerektiren bir calisma.
Kablolari nereye baglayacaginin cok onemi yok. Kollektor dilimlerini say.
6 tane ise 1 er atlayarak uc cikar. 9 ise 2ser atlayarak uc cikart. (Yan yana duran kollektor dilimlerinden uc cikartsan bile sistem calisir.)

Ankara icin:

Bu tip motoru Ankara'da Konya Sokak'da Eski pasajda Konyali Elektronik'in hemen sagindaki dukkanda bulabilirsin. (Zamaninda aldim) Vitrinin de bolca hurda motor mekanizma vs olan dukkan.

Tarif ettigim dukkanin adini bilen varsa yazarsa gerektiginde ben de uzun uzun  yazmaya calismayayim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilker_32

Motordan çıkan kablolar motoru çalıştırmak için değil motorun bobinini kullanmak için olabilir. Bu motor fırçalar sayesinde çalışır. İkinci resimde olan motorun dış kabında büyük ihtimalle iki uç vardır. Bu iki ucu kullanman gerekir. O uçlar ise motorun içinde fırçalara bağlıdır. Fırçaların uçları ise birbirine karşılıklı olarak görünen kabloların çıktığı yere deyer. Kablolar normalde yoktur. Motorun bobinlerinden geçen elektrik akımı ile bir manyetik alan oluşur. Motorun harekete geçmesi sağlanır. Yine motorun harekete geçmesini sağlayan özel bir neden daha vardır. Birinci resimde görülen, motorun etrafında bulunan saçı andıran bir daire şekilde olan kısım duruyor. Ana ham maddesi silisyum karışımlı olan bir madde olabilir. Motor içindeyken etrafında mıknatıs bulunuyor. Motorun harekete geçmesini sağlayan nedenlerden biride budur.

stlg

Bu sistem havaya yazı yazma devresi ile ilgili, elektronik devrede dondugu icin bu kablolar yardımıyla elektronik kısıma besleme veriliyor herhangi bir motorun kollektor kısımlarının karsılıklı iki diliminden bu besleme alınabilir
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

beysim

yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim.

fatihsatir

Rotorun sargılarının bağlantıdığı kablolar fırçalar sayesinde birbiriyle uygun bir şekilde bağlanmaktadır ve fırçalardan kablolar çıkmaktadır. Yani fırçalardan alabilirsin. Madem bilgim fazla yok diyorsun ya zaman söyle söyleyeyim. Rotorun sargılarının gittiği kollectörleri bul ve karşılıklı iki diliminden beslemeyi verebilirisin.

İyi Çalışmalar Dilerim
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

beysim

Alıntı yapılan: "bunalmis"Bu sekilde kablolar cikan motor bulamazsin. Zaten orjinal sitede adam motoru modifiye etmis.

Ici kolay acilabilen rulman yatakli bir DC elektrik motoru alip kollektor tarafindaki rulmani sokup bunun mil capi daha buyuk dis capi ayni rulmanla degistireceksin.... Isi cok uzun mekanik kaabilyet gerektiren bir calisma.
Kablolari nereye baglayacaginin cok onemi yok. Kollektor dilimlerini say.
6 tane ise 1 er atlayarak uc cikar. 9 ise 2ser atlayarak uc cikart. (Yan yana duran kollektor dilimlerinden uc cikartsan bile sistem calisir.)

Ankara icin:

Bu tip motoru Ankara'da Konya Sokak'da Eski pasajda Konyali Elektronik'in hemen sagindaki dukkanda bulabilirsin. (Zamaninda aldim) Vitrinin de bolca hurda motor mekanizma vs olan dukkan.

Tarif ettigim dukkanin adini bilen varsa yazarsa gerektiginde ben de uzun uzun  yazmaya calismayayim.

Aldığım motorda kollektör dilimleri 5 tane nasıl almalıyım.?