Kapi Diafonunu tam funksiyon calistiramiyorum.

Başlatan Digimensch, 06 Nisan 2007, 19:50:21

Digimensch

Arkadaslar arkadasin evinde eski bir Kapi diafonu varmis.
Bozuldugu icin arkadas aynisini bulurum diye atmis.
Simdi aynisini bulamiyor , aldigi kapi diafonlari yeni ve dolaysiyala sadece kapi acma funksiyonunu yapiyor fakat sesi asagiya ve asagidaki sesi yukariya verme funksiyonu olmuyor.
Bu Diafonun sökülü oldugu yere 5 kablo geliyor.
Bu 5 Kablodan ikisi asagidaki giris kapi otamatigini aciyor.
Ama diger 3 kablo ile asagidaki sesi almayi, kendi sesimizi asagiya duyurmayi nasil becerebiliriz?
Yada bu 5 kabloya uygun Kapi Diafonlari varmi?

nurim

Alıntı yapılan: "Digimensch"Arkadaslar arkadasin evinde eski bir Kapi diafonu varmis.
Bozuldugu icin arkadas aynisini bulurum diye atmis.
Simdi aynisini bulamiyor , aldigi kapi diafonlari yeni ve dolaysiyala sadece kapi acma funksiyonunu yapiyor fakat sesi asagiya ve asagidaki sesi yukariya verme funksiyonu olmuyor.
Bu Diafonun sökülü oldugu yere 5 kablo geliyor.
Bu 5 Kablodan ikisi asagidaki giris kapi otamatigini aciyor.
Ama diger 3 kablo ile asagidaki sesi almayi, kendi sesimizi asagiya duyurmayi nasil becerebiliriz?
Yada bu 5 kabloya uygun Kapi Diafonlari varmi?

Aşagıda,ana sanral olmalıdır.Dışarıdaki zil butonlarının olduğu bölümdede hoparlör/mikrofon olmalıdır.(hoparlörler aynı zamanda mikrofon olarak kullanılır).Bu sistemin kurulu olduğunu varsayarak,kablolar (5) için de;

1.kablo müşterek uç (şase olabilir)
2.kablo-müş.uç-(buton 1) =  kapı otomatiği (bulunmuş).OK.
3.kablo-müş.uç-(buton 2) =  kapıcı ile konuşma
4.kablo-müş.uç-(buton 3) =  kapıdaki ile konuşma
5.kablo-müştrek uç = hoparlör/mikrofon
şeklinde bir tanımlama yapabiliriz.(Buna göre kablolar denenerek bulunur)

3. yada 4. kablolardaki butonlara basıp bırakınca,santral içindeki,anfikatörü çalıştırır bize dışarıdaki sesi aktarır.Butona basılı tutarsak bizim sesimizi dışarıya aktarır.İşlem bitincede otomatik olarak kapanır.

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

Digimensch

@nurim,
cok tesekkür ederim.
Bu bilgiler isime yarayacak.Yanliz arkadas eski attigi Diafonda 2 adet Button oldugunu söylüyor.
1.Button asagiyi dinlemek icinmis
2.Button asagiya konusmak icin
Asagi kapiyi acmak icin ise 1. ve 2. Buttona ayni anda basiliyormus.
Piyasadaki yeni versiyon Diafonlardan aldik fakat uyarlayamadik geri verdim.
Cünkü Aldigim bu yeni Diafon Telefon Tipindeydi , ev icine takilacak bölüme ektra Trafo takilmasi gerekliydi.
Acaba kendim bu Kablolara göre bir Devre uyarlayamazmiyim?
Yada böyle Devre bulabilirmiyim nette?
kendim PCB Kartini hazirlayabilirim.

nurim

@Digimensch,

Mevcut sistem, ve bu 5 kablo hakkında biraz daha bilgi edinebilirsek herhalde bir çözüm buluruz.
Örnek olarak,kablolarda (+),(-) uçlar varmı?, iki tel birleşince kapı otomatiği açılıyosa......
"1.Button asagiyi dinlemek icinmis
2.Button asagiya konusmak icin
Asagi kapiyi acmak icin ise 1. ve 2. Buttona ayni anda basiliyormus."
iki uçlu butonlarla pek mümkün görünmüyor.Muhtemelen çok kontaklı switch tipi buton kullanılmış olmalıdır......vb.

Binada çalışır durumda olanı varsa ondan yararlanarak sistemi çözmek münkün değilmidir???

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

Digimensch

Evin icinde Diafona gelen 5 adet kablo var.
1.Siyah (bu Sase oluyor)
2.Mavi
3.Kahverengi
4.Kirmizi
5.Beyaz

1.ve 4. Renkli kablolari kisa devre yapinca Asagidaki Kapi Otamatigi calisiyor.
Binada diger oturanlara ckip baktim.Diafon aletini gördüm söyle yüzeyden.
Alet  krem renginde bir kücük kutu.
Iki Butonu var senin dedigin gibi 3 kontakli switch buton.Ve icinde bir adet Hopörlör ve kücük travoya benzer bobinli bir sargi var.Yani aletin pek fazla elemani yok.Ve ayrica aletin üzerinde Marka falan yok.Kötü olan tarafi bu.
Burada bu tür ürünleri satan yerlere sorduk.O aletlerin cok eski oldugunu , söylediler.
Kendimin birseyler uyarlamadan baska caresi yok.