Saat + Kronometre

Başlatan sir_hawk, 11 Nisan 2007, 14:08:18

sir_hawk

Sayın Hocalarım ,

Bir saat projesi tasarlamak istiyorum yalnız bir kaç sorunum var.. Öncelikle projeyi anlatayım ;

- 6 adet 7 segment display ile yapılacak ( Lcd yerine 7 seg.dis. özel istek üzerine  :evil:  ) Saat:Dakika:Saniye

- Saat ve kronometresi olacak

- 4 adet butonla kontrol edilecek

1. Buton : Saat ayarı yapmak için.
           2. ve 3. Buton : + -  ilerleme için
           4. Buton : Kronometre için

1. butona basılınca saat ayarı için öncelikle ilk dakika displayi yanıp sönmeye başlicak ve + - tuşları ile ayarlanacak.Bu tuşa her basışta bir sola kaydırma ve ayar yapılacak. En son displayden sonra ( son saat displayi yani en soldaki ) basılınca saat ayarıncan cıkılacak ve saat çalışmasına dewam edecek.

Kronometre  butonuna basılınca displayler sıfırlanacak ve bir daha ki basısta kronometre çalışacak. 3. basışta ise duracak ve 4. basışa kadar görünecek. 4. kez basıldığında ise saat moduna tekrar dönecek yalnız kaldığı yerden değil gerçek zamanı göstermeli.

Şimdi hocalarım ben bu projeyi 16f628,ds1302 ve 74hc164 ile yapmayı planlıyorum yalnız kronometrede oldukça sıkıntım var. Ayrıca bu 4 butonu nasıl yapabilirim  :(

Projenin geneli için ve nasıl yapabileceğim hakkında görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.

Saygılarımla.

Not : İnternette araştırdım yalnız benim projem ile yapılmış olanlar aynı veya pek yakın değil,içerisinde oldukça farklılıklar var.

Cetinal

MAX7219 ile araştırma yap 8 e kadar displayı sürebiliyo
kontrolü ise daha kolay olur

sir_hawk

Sayın RoMeO123 ;

öneriniz için tşk ederim.

Proje için Sayın ETE hocamın daha önce yapmış olduğu saat projelerinden birini kullanıp içerisine kronometre bölümü ekleyeceğim ( Sayın Mustafa ÇİFCi 'nin yardımıyla ).

Projeyi tamamıyla bitirdiğim zaman( kutulamada bittikten sonra ) projeye ait tüm dosya ve resimleri bu başlık altında vereceğim.

Tekrar tşkler,Saygılarımla.