tek kaynaktan 2 devre beslemesi

Başlatan hkalaycioglu, 12 Nisan 2007, 18:24:15

hkalaycioglu

merhaba arkadaslar hepinize kolay gelsin  ;

ben cep telefonu kulaklığından dtmf sinyallerinin kodunu çözüp pic 16f84 a nın porlarına bağladığım röleleri kontrol eden bir devre yaptım kt 3170 ile dtmf kodlarını çözüyorum picin çıkışınıda alıyorum fakat tek kaynaktan besleme yapıp 7812 ve 7805 ile röle ve devre voltajlarını buradan verdiğimden dolayı röle tetiklemiyor iki ayrı besleme kullandığımda sorun olmuyor bunun sebebi ne olabilir herşeyini yaptım fakat burada takıldım tam sonuca varmışken tıkandım cevaplar için şimdiden teşekkürler

sitenindelisi

Besleme voltajın 14 volttan düşük olabilir, güç kaynağının akımı yetmiyor olabilir.

mustafacan

röleleri transistorlerle sürmeyi ve diyotlar kullanmayı ihmal etmeyin. bazen röle piclere enterfe edebiliyor.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

ilker_32

7805 ve 7812'yi aynı kaynağa bağlaman normal değildir çalışmaz. Çalıştırabilmen için ya  farklı kaynak kullanmalısın yada elektronik elemanlarla bu olayı telafi edebilirsin. Mesela diyot gibi.

ipek

beyzinde 1k....10k bir direnc olan Npn cinsi bir transistorle roleyi surdugunu dusunuyorum 7805 'i 7812 baglamani oneririm hos burada regulasyona ihtiyac yok ise zaten 7812 kullanmaniza gerek yok....7812'nin duzgun regule edebilmesi icin girisine dc 15 volt tavsiye ediliyor 15/3 =5v faktorun'den  yola cikarsak zaten 7805 'de buraya baglayinca cok isinir....