insansız deniz aracı projeme yardım edebilecekler!!?

Başlatan srkn1903, 30 Nisan 2007, 11:41:04

srkn1903

proje olarak hazırlamam gereken insansız deniz aracı için gerekli   DC motor&sürücüsü , step motor&sürücüsü , batarya(akü)  için hangi tür motorlar kullanmam lazım. tekne boyu yaklaşık  6-7 metre olacak  ve 1 veya 2 tane pervane kullanmayı düşünüyorum. her iki pervane durumu için gerekli alternatifler nelerdir.son olarak da uzaktan kumanda için mikroişlemci seçimi ve kontrol mekanızması için yardılarınızı bekliyorum.saygılarımla...

Analyzer

Selam,

Bu araç için sizin hesabınıza göre ne kadar torka ihtiyaç duyuyorsunuz?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

srkn1903

açıkçası işin bu kısmından anlamadıgım için yardım istedim.ama şunu söyleyebılırım.aracın kompozit malzemeden yapıldıgını varsayarsak pek  agır olmayacagını söyleyebılırım.yani iç donaımları hariç tekne dışı yaklaşık 150 kg olabılır.ama işte içine koyacagım dc motor step motor akü mikroişlemci gibi şeylerde agırlık olcak. o yuzden net bişi söyleyemıyorum

aster

Bu proje sizi bayağı yoracağa benziyor (parasal ve teknik)

Tekne bitince arada balık tutmak için ödünç alabilirmiyim?
şaka tabi  :)

kolay gelsin

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "Analyzer"Selam,

Bu araç için sizin hesabınıza göre ne kadar torka ihtiyaç duyuyorsunuz?

Analyzer

sayın analyzer hocam hocam bu tork hesaplamaları neye göre seçiliyor ya da nasıl hesaplanıyor belli başlı formülü varmı acaba birde sanırım tork elde etmek için redüktör kullanılıyor öyle değilmi ? bize bu konularda bilgi verebilirseniz seviniriz  teşekürler  saygılar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

KAZIMUGUR

Ayının kırk hikayesi varmış kırkıda armut üzerine imiş.

4.20 fiberglass bir tekne için doneler:
Motor gücü 9,9 Hp
45kg motor,22lt benzin,80kg kullanıcı ile 30km/h hız
Artı 80kg 2. kişi ile 20km/h hız
Artı 80kg 3. kişi ile 15km/h hız ve yüzme şekli değişimi

Suda ilerleme 2 türlüdür : Yüzme-kayarak yüzme.
Tekne gövdesi kısmen suyun içerisinde iken teknenin oluşturduğu su dalgası sürekli yokuş çıkar etkisi yapar ek olarak sürtünme dolayısıyla hız düşük olur.
Direnç logaritmik olarak artsada güç yeterli ise belirli bir hızdan sonra tekne suyun üstüne çıkar ve artık yüzmez kayar.Bu durumda hız birden artar...

Boy artışı fazla olumsuz etki değildir.Tekne formu ve malzeme yüzeyi çok önemlidir.
Bütün bunlar için karmaşık hesaplar gerekir.Ve son sözü su söyler.

Çıkış olarak bunlarla idare edersin yada vazgeçersin.
Aynı tekne 2,2 kW/h motor ile + 2 kişi + 60 kg yük ile 3km/h hız yapabiliyor  :) .

Aster hocam tekne kullanımına ne verdi ise bende aynısını teklif ediyorum.
Sıra ile de olabilir.Beraber daha bir keyif li olacaktır benden teklif etmesi...

Not : tekne ağırlığı 90 kg

srkn1903

kazım kardeş tam olarak çözemedim ama eger benim için bişiler yazdıysan benim tekne insan amaçlıu deil yani insan olmayacak.dışı fiberglas olabılır bide iç mekanik donanım olacak. -no insan_ :)

srkn1903

söylemeyi unuttum aster kardeş binmek yok bu tekneye kendi gezio gidio gelio balıgıda kendi tutar. sen sadece kumanda edicen  :D ben bunu imal etmicem  sadece araştırma projesi yazılı olarak teslim etcem tek masrafım bilgisayar çıktılarına ve ciltlemesine olacak :D

aster

@srkn1903 dostum, her taraf balık kaynıyor, gel teknenin aslını el birliğiyle yapalım diyorum, Kazım hocam bu konuda tecrübe sahibidir.

Kumanda varsın sende olsun  :)

Macera

Hocam arada güneş enerjisiyle çalışan tekne varmış hemde Sapanca'da
Yakıt harcamadan balıklar tutulur ülke ekonomisine katkıda bulunulur.

Buda linki
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

aster

Macera hocam, paneller bataryalar hazır, mcu zaten tetikte goto start ı bekliyor
motoru da geçen forkliften söktük işimiz görür
balık kıvama gelmiş hazır tutulmayı bekliyor
bir yüzdürecek teknemiz yok

Ahh ah garibanlığın vijdanına düğme dikim  :cry: