IR2103 ile 42VDC/90W motor hız kontrolü ve frenleme

Başlatan nonstradam, 30 Nisan 2007, 17:04:55

nonstradam

merhaba
42VDC bir motorun hız kontrolünü ve frenlemesini yapmak istiyorum. aşağıdaki resimdeki gibi Q1 mosu ile motora yol verip Q2 mosu ile frenleme yapmak istiyorum. IR2103 ün high side kısmıyla Q1 mosunu sürüp motoru kaldırmak IR2103 ün low kısmıylada Q2 yi sürüp fren yapmak istiyorum.
elimde kısıtlı malzeme olduğu için uygulamaya geçmeden önce değerli fikirlerinizi almak istedim.

burada sizlere sormak istediğim bir kaç konu var.

IR2103 türü mos sürücüleri high low kısımları normalde köprü sürücüler için tasarlanmış benim bahsettiğim uygulama tarzında kullanılabilirmi? yani low kısmı frenleme için kullanılırmı.

IR2103 ün datasheetinde low kısmında değil kapısı görünüyor. high kısmını süreceğim zaman değillenmemiş PWM, low kısmını süreceğim zaman değillenmiş PWM mi kullanmalıyım.

devrede eksik gördüğünüz veya öneride bulunacağınız kısımlar varmı.

ilginize teşekkürler iyi çalışmalar...

aster

Hocam köprü kullanıp pwm le sürsen zaten frenide yapmış olacaksın.
%10 sola dönüyor
%50 duruyor + fren var
%80 sağa sönüyor gibi
frekans yüksek olursa titremeyi hissetmezsiniz

köprü mos olursa tadından yenmez

nonstradam

aster hocam sağa sola dönüş gerekli değil bir yönde dönmesi yeterli. bundan dolayı fazladan iki mos kullanmaya gerek yok diye düşünüyorum sizce resimdeki şemada eksiklik varmı yani bahsettiğim gibi kullanılabilirmi

aster

Normalde motora fren yaptırmak için ters gerilim uygularız.
Kimi sürücü tiplerinde + - bara kısa devre edilerek dinamik fren yapılır sizin ki bu tipe giriyor

Olur gibi gözüküyor denemek lazım hocam.