pc ve pic'lerle yerel de yazili haberlesme

Başlatan alieren, 01 Mayıs 2007, 22:21:57

alieren

merhaba arkadaslar,
dusundugum bir projem var bunun icin yardiminiza ihtiyacim var.
soyle;
pc nin seri portundan klavyede basilan tusun ascii karsiligini max232 uzerinden pic16f628 yada 877 ye yolayacagim(bu islem usart birimi araciligiyla yailacak). pic aldigi bu karakterin ascii karsiligini kendisine bagli rf verici modul araciligi ile yayinlayacak.  alici taraf ise alici modul bu ascii degeri alacak ve seri portan pc ye gonderecek, pc tarafindan alinan bu deger hyper terminal arayuzunde gorulecektir. kisacasi bu. klavyaden pespese girilen degerler dizisi ile adeta internetsiz sohbet ortami olusmus olacaktir.
malzemeler elimde mevcut, ancak bunun yazilim kisimlari oldukca eksiktir. bunun icin assembly, picbasicpro veya hitech c ile yazilmis programlari olan arkadaslar yardimci olabilseler sevinirim. bu programlar;
pc'nin klavyesinden girile karakterin ascii karsiligini ledlerde gosteren, pic-pc,pc-pic arasi iletisim, pc ile uzaktan kontrol ornekleri ...vb. olabilir. yine proje hakinda ustalrin goruslerine ihtiyacim var.
saygilarimla, herkese iyi calismalar.

selvi

projem cokmu kotu acaba? en azindan kotu olduguna dair fikir belirtilseydi?
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

selvi

proje demek istedim? bu proje benimde oldukca dikatimi cekti, ama nedense pek bir ilgi gosterilmemis. elimde bu yonlu birkac calisma var, onlari bir duzene koyayim burada yayinlarim. kolay gelsin.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

INFINITY

forumda epey bi dokuman var zaten o yuzden kimse bişey yazmamış gibi :roll:
Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

creemstorge

forumda önceden birtakım şeyler paykaşıldı diye , aynı şeyler farklı düzenlerde ve birtakım eklemelerle paylaşılamaz anlamına gelmez bu. arkadaş hazırcılık da yapmamış, benim fikrim bu, herkesin bi yorumda bi tavsiyede bulunmasını istemiş.

aslında arkadaşın istediği şey hiç de zor birşey değil.
ben kısaca mantık konusunda tavsiyelerde bulunayım. ama şunu da bilmeni isterim ki ben de konunun tam hakimi değilim.

dostum, öncelikle sen ihtiyacına göre bir pic modeli belirle, bence bu iş için 16f628 yeterli olacaktır. dahili usartı da var. ama daha iyi birşey olsun, ileriden geliştirirm dersen 877 kullanmanı tavsiye ederim.

Seri iletişim için max232 kullanman ve Pc ile PIC arasında veri iletişimini senin istediğin gibi yapman için de Visual Basic programlama diliyle bir adet arayüz programı oluşturman gerekir.

Bu program sayesinde girdiğin değerleri  ASCII ye dönüştürüp pic'e gönderirsen, pic'ten sonra işin sadece transmitter modül kısmının veriyi göndermesi kalıyor.

Ayrıca Chat tek taraflı yapılamayacağı için bir de receiver modül ve receiver'dan gelen ASCII veriyi karakterlere dönüştürecek VB yazılımını iyi ayarlaman gerek. Kısacası bu iş için ben 628 in yeterli olmayacağına karar verdim. sen 877 kullan ki daha kolay ve sorunsuz olsun işin.

konumuza dönecek olursak; alıcı ve verici kısmındaki donanım ve bilgisayardaki yazılım o kadar sorunsuz ve güzel bir uyum içerisinde olmalıdır ki amacına ulaşabilesin.

benim yeterli vaktim olsaydı bu işi USB üzerinden bir yazılım ve donanım geliştirip ona uygun bir de driver yazarak halletmeye çalışırdım. Eğer senin yeterli vaktin varsa dediğim konuyu bir araştırmanı isterim.

forumda @bunalmis kullanıcı isimli ve USB olayından başta gerçekten bunalmış  :o ama kendi yöntemleri ve imkanlarıyla kendini geliştirmeye başlayınca o kadar yol katedmiş bir üye var ki. Kendisinin USB konusundaki azmini takdir ediyorum. Sen de onun USB hakkında açtığı şu konuyu " https://www.picproje.org/index.php/topic,10952 " incelemeni tavsiye ederim. USB konusunda herşeyi ona danışabilirsin. seni tatmin edecek kadar ve daha fazla bilgi var onda.

hadi sana kolay gelsin.